Arkeolojik bulgulara göre Kadıkalesi'ndeki Bizans Dönemi üretim verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the production data at Kadikalesi in the Byzantine Period according to archeological finds
- Tez No: 580142
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Kadıkalesi/Anaia Kazısı 2001 yılında Prof. Dr. Zeynep Mercangöz başkanlığında başlamıştır. Etrafı surlarla çevrili kale içerisinde Bizans Dönemi'ne tarihlenen Anıtsal bir kilise bulunmaktadır. Kilise 13.yy ortalarında işlevini kaybettikten sonra bulunduğu alan üretim sektörleri olarak kullanılmıştır. Bu alanda daha çok cam ve kısmen seramik üretiminin varlığından söz edebiliriz. Kadıkalesi'ndeki üretim sektörleri sadece kilisenin bulunduğu alan ile sınırlı kalmamaktadır. 2015 yılı itibariyle kuzey sur duvarı kenarında başlayan ve 2018'e kadar süren alan çalışmalarında Bizans'ın geç Dönem yaşantısı ve üretimine dair veriler ortaya çıkarılmıştır. Tezimizde Kadıkalesi/Anaia tarihi hakkında kısa bir giriş yaptıktan sonra Kadıkalesi Kazısı hakkında yapılmış tüm araştırmalar ve yayınlar açıklanmıştır. Çalışmamız kapsamında yararlandığımız ve literatür açısından önemli olduğunu düşündüğümüz Bizans küçük eser yayınları tanıtılmıştır. Tezimiz kapsamında 2015-2018 yılları arasında kazısı gerçekleştirilen alanın mimari yapısı ve buluntuları bir arada incelenmiştir. Tez kapsamında incelenen alan batı sektör yapılaşmaları ve doğu sektör yapılaşmaları olarak ikiye ayrılmıştır. İki sektörde toplamda 73 adet mekânın duvar rölevesi çıkartılmış, içerisindeki buluntular mekân isimlerine göre katalog haline getirilmiştir. Yapılan çalışma ile Kadıkalesi Kazısı'nın olası üretim ve yaşam sektörlerine dair öneriler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kadıkalesi/Anaia excavations began in 2001 and today, are still on going. A monumental church dated to Byzantine Period is found in the fortification named Kadıkalesi. After the church became unserviceable in the middle of the 13th century, the area where the building is located, used as manufacturing sector. In this area, it is possible to mention mostly manufacture of the glass while the ceramic production is fewer. Manufacturing sectors in Kadıkalesi are not just limited with the church area. In the excavations began in 2015 and extended to 2018, the datas have been revealed in regard to the life and manufacturing in the Late Byzantine Period. The thesis begins with the historical introduction of the area and whole researches, publishings in regard to Kadıkalesi/Anaia are stated. Byzantine small finds publishings which are thought to be significant in terms of the study and literature have been introduced. The aim of the study was to document architectural remains which were uncovered in the years 2015 and 2018 and to examine them with the findings. Accordingly, the area was separated two sectors as west and east. In these two sectors, wall remains of 73 spaces were documented and findings, revealed in these spaces were classiffied by manufacturing material. In total, 305 different findings were examined. The present architectural state and objects were identified and the suggestions were made in regard to possible manufacturing and life sectors in Kadıkalesi/Anaia