Kadıkalesi/Anaia kazısında (2001-2017) 5.-13. yüzyıl Bizans Dönemi sikke buluntuları
The 5th to 13th centuries Byzantine coin finds from Kadıkalesi/Anaia excavation (2001-2017)
- Tez No: 580133
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızda, 2001-2017 yılları arasında Kadıkalesi/Anaia'da gerçekleştirilen çalışmalarda bulunmuş 5.-13. yüzyıllar arasına tarihlenen Bizans İmparatorluğu Dönemi sikke buluntuları sunulmaktadır. Çalışmamız sonucunda 5.-13. yüzyıllar arasına tarihlenen 194 adet Bizans İmparatorluğuna, Bulgar ve Latin İmitasyon grubuna ait sikke tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda kronolojik düzenlemeye uygun bir katalog oluşturulmuştur. Çalışmamızda, Kadıkalesi/Anaia içerisinde yer alan anıtsal kilise, sarnıç ve atölyeler olmak üzere kale surları içerisinde bulunan plankarelerde yapılan kazı çalışmalarında ele geçen Bizans İmparatorluğu sikkeleri incelenmiştir. Bu nedenle, Kadıkalesi/Anaia kazısının ilk başladığı dönemden günümüze kadar yapılan çalışmaları için ayrı bir bölüm oluşturulmuştur. Tez kapsamı içerisinde Bizans numismatiği hakkında ana hatlarıyla bilgi sunulmuş, son olarak katalogda yer alan sikkelerin istatistik bilgileri sunularak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Byzantine coin finds dating back to the periods between the 5th and 13th centuries and founded during the excavation seasons between 2001 and 2017 are addressed as the main topic, and it is aimed to present these coins. For this purpose, 194 of these Byzantine coin finds dating back to the periods between the 5th and 13th centuries and founded during the excavation seasons between 2001 and 2017 have been classified by identification and a catalogue study has been carried out. The coins involved in the study are the coin finds that have been detected in various grids such as the monumental church, cistern and workshops located inside the castle walls of Kadıkalesi/Anaia. Therefore, another section has been created about Kadıkalesi/Anaia Excavation. In other sections, Byzantine numismatics have been explained with the main lines and lastly, the statistics of the coins placed in the catalogue have been produced and evaluated.