Bilişim alanındaki gelişmeler karşısında vergi mahremiyeti
Tax confidentiality in the face of improvement on the field of informatics
  1. Tez No: 407766
  2. Yazar: DENİZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çağımızdaki teknolojik gelişmelerin bir sonucu olan bilişim alanı karşısında devletler, elektronik altyapıya geçerek iş ve işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu amaçla, Türkiye'de vergilendirmeye ilişkin elektronik altyapı için Vergi Daireleri Otomasyon Projesi yürütülmektedir. Bu proje kapsamında, hangi sistemlerin uygulamaya konduğu ve vergi mahremiyetinin nasıl korunduğunu incelemek çalışmamızın amaçlarından biridir. Vergi idaresinin iç işlemlerine ve yazışmalarına yönelik uygulamalara ve mükellef ya da muhasebe işlerini yürüten meslek mensuplarına yönelik geliştirilen ve bazılarına zorunlu kılınan uygulamalara çalışmamızda yer verilmiştir. Bu durumda vergi mahremiyetinin nasıl korunduğu da çalışmamızın bir diğer amacıdır. Vergi mahremiyetinin idare tarafından korunması, EİK kapsamında nitelikli elektronik sertifikanın temini, güvenli e-imza ve mali mühür kullanımıyla gerçekleştirilmektedir. Yargısal koruma ise, kural olarak, vergi mahremiyetinin ihlali suçuna ilişkin Vergi Usul Kanunu'nun 362. maddesinden ve 6183 sayılı Kanun'un 107. maddesinden Türk Ceza Kanunu'nun 239. Maddesine yapılan yollamalarla sağlanmaktadır. Çalışmamızda son olarak, bilişim alanında gerçekleşen vergi mahremiyetinin ihlali hem bu hükümlere göre hem de bunların uygulanamadığı haller bakımından, cezai yaptırımlarıyla birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The result of this age with technological improvements, the countries, which are in the face of the field of informatics, conducts its business operations through the electronic infrastructure. For this purpose, In Turkey, Tax Department Automation Project is enforced for electronic infrastructure for taxation services. One of the objective of this study is analyzed of the systems these are serviced on the project and the ways which are protected tax confidentiality. This study also includes operations for internal and correspondence of the tax administration and applications developed for taxpayers and accountants which are legal obligation for some of them. In this case, how to protect the confidentiality of taxes is another objective of our study. Protection of taxes by the administration is executed with providing of qualified electronic certificate and using secure e-signature and financial seal within Electronic Signature Law. The judicial protection, in principle, is ensured with attribution from the clause 362 of Tax Procedure Law clause 107 of Law No. 6183 to clause 239 of the Turkish Criminal Law. Ultimately in this study, we take the subject that is the breach of tax confidentiality in the face of improvment on the field of informatics both the clauses that has said the previous sentence and the cases that is enforced another law clauses with criminal sanctions of both of them.