Dijital veri hırsızlığı
Digital data theft
  1. Tez No: 771052
  2. Yazar: İSLAM KURTHAN AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dijital veriler, kullandığımız telefondan bilgisayarlara, akıllı saatlerimizden teknoloji içeren her eşyaya, oyuncaklardan sosyal aktivitelere kadar ve daha fazla alanda hayatımızda yer almış durumdadır. Dijital verilerin insan hayatındaki geniş çapta yer edinmesi, yeni suç tiplerini ve suç işleniş şekillerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toplumsal düzenin yapı taşı olan hukuk bilimi, bu değişim ve ilerleyişin karşısında kayıtsız kalamamış ve dijital verilerin temelini oluşturduğu bilişim alanında düzenlemeler yapılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Ancak, teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve toplumun teknoloji karşısındaki ihtiyaçlarının ilerleyen zaman içinde hissedilmesi bilişim hukuku alanında, etkili bir yasal düzenlemenin yapılmasına engel olmuş, yapılan düzenlemeler de eksik veya mevcut düzenlemelere ekleme suretiyle yapılmıştır. Oluşan bu hukuki açık kısa zamanda hem ulusal hem de uluslararası alanda kendisini göstermiştir. Hem uluslar hem de uluslararası örgütler, oluşan bu açığı kapatmak ve bilişim suçlarıyla daha etkili mücadele etmek amacıyla girişimlerde bulunmuşlardır. Yine de bilişim hukuku alanındaki düzenlemelerin, teknolojik gelişmelere ilişkin düzenlemelerin gerisinde kaldığı ve yüzde yüz bir çözümün bulunamadığı görülmektedir. Bilişim hukuku alanındaki yasal düzenlemelerin kusursuz olmasını beklememekle birlikte, mevcut düzenlemelerinde yapılabilen ve yapılacak en etkin düzenleme olmadığını düşünmekteyiz. Bu nedenle; teknik bir alan olan bilişim hukukunun temelini oluşturan dijital verilerin, hem teknik hem de hukuk alanında adlandırılabilmesi için en basit haliyle teknik açıklamalar ve örnekler verilmiş, daha sonra dijital veri hırsızlığının temelini oluşturduğu ulusal düzenlemeler ile uluslararası düzenlemelerde yer alan farklı suç tipleri ele alınarak açıklanmış ve örnekler verilerek bilişim suçlarına konu dijital verilerin güvenliği için neler yapılabileceği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital data takes place in many areas of our lives, from the phone to the computer, from smart watches to every item containing technology, from toys to social activites. The wide spread use of digital data in human lifes leads to the emergence of new crime types and forms of crime. Legal sience, which is the building block of the social order can not remain indiffrent to this change and progress anf reveals the need for regulations in the field of informatics, which is based on digital data. However, the development of technology and the fact that the society's needs against technology are felt more over time prevent effective legal regulations in the field of in formatics law and ensure that the regulations are made by adding them to the existing regulations. This gap in the legal field manifests itself in both national and international fields in a short time. Both national and international organizations are taking initiatives to close this gap and fight cyber crimes more quikly anf effectively. Despik this situations, it is seen that the regulations in the field of informatics law lag behind the regulations an technological developments and there is no definite solution.Although it is not expected that the legal regulations in the field of informatics law will be perfect, it is though that the legal regulations that can or will be made could be better. For this reason, in order to name the digital data that forms the basis of informatics law, which is a technical field, technical explanations and examples are given in a simple way, with diffrent types of crime in national and international regulations that form the basis of digital data theft, and digital data subject to cyber crimes are given. It is tried tı explain what can be done fort he security of the data.