Organizations without managers: The effect of self-management on employee engagement
Yöneticisiz organizasyonlar: Özyönetimin çalışan bağlılığına etkisi
- Tez No: 407858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SİNEM ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tarih boyunca organizasyonlar birçok kez değişti ve her defasında çok daha üstün yeni bir organizasyon modeli oluşturuldu. Yirminci yüzyılda organizasyonlar, çalışanların resmi rollere sahip olduğu ve yukarıdan aşağıya komuta ve kontrol ile yönetildiği hiyerarşik bir yapıya sahipti. Ancak yirmi birinci yüzyılda organizasyonlar, küreselleşme, çeşitlilik ve teknolojik gelişmeler gibi gelişmekte olan eğilimlerin etkisi ile yeniden yapılanmaya başladı. Nihayetinde modern organizasyon yapıları oluşturuldu. Her ne kadar günümüz organizasyonlarında oldukça yaygın olan bu yapılar daha yatay, esnek, işbirlikçi ve yenilikçi olsalar da günümüzde insanlar modern organizasyon yapılarının yetersiz olduğunu ve yeni organizasyon yapılarına ihitiyaç olduğunu düşünmektedir. Bu noktada öz-yönetim yeni bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Organizasyonların gelişmesiyle birlikte çeşitli sorunlar da ortaya çıkmıştır.Bunlardan birisi çalışan bağlılığıdır. Çalışan bağlılığı yakın zamanda üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan bir konu olsa da bu konu üzerine yapılan akademik ve deneysel araştırmaların sayısı çok azdır.Bu konuda çalışmaların çoğu uygulayıcı seviyesindedir. O yüzden bu konuyu incelemek de çok önemlidir. Bu çalışma öz-yönetim kavramı ve bu kavramın çalışan bağlılığını nasıl etkilediği ile ilgilenmektedir. Bu çalışmada, verimli bir model oluşturabilmek için kendi kendini yöneten organizasyonlar detaylıca incelenmiştir. Özyönetim, kendi kendini yöneten çalışma ortamı ve özyönetim liderlik davranışları ile kavramsallaştırılmıştır. Ayrıca çalışan bağlılığı, işe bağlılık ve organizasyona bağlılığın birbirinden ayırt edildiği çok boyutlu yaklaşım ile kavramsallaştırılmıştır. Özyönetimin çalışan bağlılığına etkisi doğrusal regresyon analizleri kullanılarak incelenmiştir. Bu analizlere göre kendi kendini yöneten çalışma ortamı ve özyönetim liderlik davranışları hem işe bağlılığı hem de örgütsel bağlılığı önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations have changed several times throughout the history and a vastly superior new organizational model has been created every time. In the twentieth century, organizations had a hierarchical structure where employees had formal roles and managed by top-down command and control. However, in twenty-first century, organizations began restructuring with the effect of emerging trends such as globalization, diversity and technological advances. Eventually, modern organizational structures were created. Although these structures which are quite common in today's organizations are more flat, flexible, collaborative and innovative, today people think that they are inadequate and there is a need for new organizational structures. At this point, self-management emerges as a new concept. With the development of organizations, several issues arise as well. One of them is employee engagement. There is a little academic and empirical research on employee engagement although it has become a subject undergoing intense study in recent years. Most of the studies on this subject are at practitioner level. Thus, it is important to study this subject as well. This study deals with the concept of self-management and how this concept affects employee engagement. In this study, self-managed organizations are examined in detail to develop an efficient model. Self-management is conceptualized in terms of self-managed work environment and self-management leadership behaviors. Moreover, employee engagement is conceptualized based on the multidimensional approach in which job engagement and organizational engagement are distinguished from each other. The effect of self-management on employee engagement analyzed with linear regression analyses. According to these analyses, self-managed work environment and self-management leadership behaviors affect both job engagement and organizational engagement significantly.