Comparison of brand communication strategies of soft drink brands on social media: A semiotic analysis of soft drink brands on Facebook in Turkey
Alkolsüz içeceklerin sosyal medyada marka iletişim stratejilerinin karşılaştırılması: Türkiye'de Facebook'ta yer alan alkolsüz içeceklerin göstergebilimsel analizi
  1. Tez No: 407862
  2. Yazar: HATUN GEVREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM ZEYNEP BAYAZIT ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, sosyal medyada alkolsüz içeceklerin marka iletişim stratejileri karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda, Facebook'ta seçilen markaların reklamları göstergebilimsel yöntem ile analiz edilmiş ve Uludağ İçecek firmasının marka müdürü ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Giriş ve sonuç bölümü haricinde, bu çalışmada 4 ana bölüm vardır.İlk bölümde marka ve marka iletişimi ile ilgili terimler tanımlanmıştır; ikinci bölümde; sosyal medya, pazarlama açısından önemi, sosyal medya araçlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; göstergebilim, göstergebilimin öncüleri, ve reklamlara uygulanması ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; alkolsüz içecek sektörüne genel bakış ve araştırma metodolojisi kısımlarına yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, Facebook'ta yer alan soğuk çay, gazlı içecek ve meyve suyu markalarının iletişiminin yazın çok etkili ve tüketici açısından beğenildiğine varılmıştır. Sonuç olarak, alkolsüz içeceklerin marka iletişim stratejilerinin sosyal medyada marka farkındalığı yaratmaya, yeni ürünlerini tanıtmaya, tüketicilerin mutlu ve rahat hissetmelerine, hayatın güzelliğini ve doğallığını yaşamalarına odaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, comparison of brand communication strategies of soft drink brands on social media is conducted. Within this direction, semiotic analysis of Facebook advertisements of selected brands is revealed. There are four main parts in this study excluding introduction and conclusion. In the first part, brand and brand communication terms are defined and explained; in the second part, social media, its importance for marketing, social media channels are revealed. In the third part, semiotics, pioneers of semiotics and its application in advertisements are examined. In the fourth part, overview of soft drink sector and research methodology is conducted. Research outcomes reveals that the advertisements of ice tea, carbonated soft drink, and juice brands are effective and successful on Facebook in summer and generally target the youth. In conclusion, soft drink companies's strategies on social media are mainly to create brand awareness and advertise new tastes and make consumers happy and, feel relaxed and enjoy the beauty and nature of the life.