Investigating early maladaptive schemas among secondary school children in regard to peer bullying and victimization
Ortaokul düzeyinde akran zorbalığı uygulayan ve zorbalığa maruz kalan öğrencilerin erken dönem uyumsuz şemalarının araştırılması
- Tez No: 407863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda zorbalık ve mağduriyet özellikleri gösteren öğrencilerin erken dönem uyumsuz şemalarını tespit etmeyi amaçlamıştır. Şemaların yanı sıra öğrencilerin zorbalığa dair bilişleri de araştırılmıştır. Araştırma örneklemini İstanbul ilinde bir devlet okulundaki 350 öğrenci oluşturmaktadır. Zorbalık ve kurban olmayı ayırt etmek amacıyla Olweus Öğrenciler için Akran Zorbalığı Anketi (OBVQ), zorbalığa dair bilişler için Çocuklar için Zorbalıkla İlgili Bilişler Ölçeği (ÇZBÖ) kullanılmıştır. Şemaları belirlemek için 10-16 yaş çocuk ve ergenler için erken dönem uyumsuz şema ölçekler takımı (ÇEŞÖT), Araştırmanın sonucunda; zorbalık gösteren öğrencilerde, Başarısızlık şeması, Onay Arayıcılık şeması ve Haklılık şeması; zorbalığa maruz kalan öğrencilerde Kuşkuculuk ve Kötüye Kullanılma şeması ve Terk Edilme ve Tutarsızlık şeması, zorba/kurban olan öğrencilerde Kuşkuculuk ve Kötüye Kullanılma şeması, Başarısızlık şeması ve Terk Edilme ve Tutarsızlık şemasının yüksek çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined early maladaptive schemas of children at 5th, 6th, 7th and 8th grades in regard to peer bullying and victimization. In addition, cognitions about bullying was investigated. Research sample consists of 350 students from a public school in İstanbul. Students were asked to complete Revised Olweus Bully/Victim Questionnaire (OBVQ) for discriminating bullies and victims, Early Maladaptive Schema Questionnaires Set for Children and Adolescents between the ages of 10-16 (ÇEŞÖT) for measuring their schemas and lastly Cognitions about Bullying Inventory for Children (ÇZBÖ). Findings of the study showed that children who regard as bully have Failure, Approval-seeking/ Recognition-seeking and Entitlement/ Grandiosity schemas, childen who regard as victim have Mistrust/ Abuse and Abandonment/ Instability schemas and lastly children who regad as bully/victim have Mistrust/ Abuse, Failure, and Abandonment/ Instability schemas.