Türk sporundaki şiddet olaylarının reklam ve PR aktiviteleri kullanarak değiştirebilme çalışması
Study to change violence of Turkish sports using advertising and PR activities
  1. Tez No: 407866
  2. Yazar: YAVUZ GÜLAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Spor, Public Relations, Advertising, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan insanların spor olayları çerçevesinde iç ve dış yaşantılarında isteyerek ya da istemeyerek dahil oldukları şiddet yaklaşımlarının nedenlerini incelemek, tanımsal olarak sporun tanımı ve Türkiye'deki gelişimini irdelemek, sporda şiddete bağlı olan algı-tutum-davranış süreçlerini reklam ve pr aktiviteleriyle değiştirebilmeyi incelemek aynı zamanda bu alanda yapılan çalışmalara ve literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma evrenini İstanbul il merkezi, örneklemi ise 20-50 yaş grubu arasında , lise ve lisansüstü eğitim durumuna haiz, örneklem kitlesi ise 25 erkek 5'i bayanlardan oluşmaktadır. Çalışma içerisinde deneklerin genel spor ve taraftarlık yapıları üzerine bilgiler alınarak, şiddet ve duygusal tutumları ölçülmüştür. Araştırma sonrası izletilen video sonrası araştırmaya tabi kişilerin sporda şiddete yönelik algısal değişiklikleri ölçülmüştür. Algısal değişikliğe yol açan video içeriği , kavga eden sporcular, taraftarlar yanı sıra dikkat etkisini yükseltmesi açısından ünlü kullanımı gerçekleştirilmiştir. Araştırma neticesinde izletilen video içeriğinin büyük bölümü şiddet, kavga, küfür, yaralanma, gözyaşı gibi duygusal faktörlerin katılımcı kitle üzerinde çeşitli vicdani reaksiyonlar yaşattığı tespit edilmiştir. Hazırlanabilecek geniş kapsamlı reklam ve pr kampanyalarının Türk sporundaki sporcu ve taraftar kaynaklı şiddeti önemli derece azaltabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigating human behavior who included the violence of sports in Turkey willingly or unwillingly and examine aim of sports the development in Turkey. In addition in this case has searching. About violence in sport-attitude-behavior processes and examine the ability of advertising and PR activities by contributing. Research had been completed in İstanbul and the people who contribute the investigate is about the 20-50 age group which have high school or graduate education. Additionally it has 25 male and 5 female participants. Study, generally is about the getting information vision of sport and being fan of a team by evaluating violence and emotional feelings. A video had been watched to evaluate the participants to observe the differences of violence. The video has violence of sport and players who were fighting and also famous people to get some attention in it. The result of the research outcomes watched violent video content, fighting, swearing, injury, it was found that tears had several conscientious reactions on emotional factors such as audience. If advertising and PR campaings get some increase about the violence of sports in Turkey, the violence gets automatically decrease.