Aracı kurumların hukuki sorumluluğu
The legal responsibility of intermediary institutions
- Tez No: 407867
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sermaye piyasaları orta ve uzun vadeli fon arz ve talebinin karşılandığı piyasalardır. Finansman ihtiyacı olan girişimciler ile girişimcilerin ihtiyaç duyduğu finansal kaynağa sahip olan tasarruf sahiplerinin bir araya getirilmesini sağlayan sermaye piyasalarının temel taşlarından birini aracı kurumlar oluşturmaktadır. Bu sebeple, aracı kurumların hukuki sorumluluğunun incelenmesi sermaye piyasalarının sağlıklı şekilde işleyişi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nu yürürlüğe girişi ile sermaye piyasası mevzuatında yaşanan değişiklikler göz önüne alınarak, aracı kurumlara ilişkin temel kavramlara yer verilmiş, aracı kurumların faaliyet alanları mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde açıklanarak gerçekleşen faaliyetlerin hukuki niteliği ve bu faaliyetlerden doğan borçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Capital markets are the markets where long-term/middle-term offers and demands meet. Intermediary institutions constitute an essential element of the capital markets due to the fact that the entrepreneurs requiring additional financial sources and investors holding such financial resources would be brought together. Therefore, analyzing the legal responsibility of intermediary institutions has an importance with regard to the functioning of the capital markets in-order. In this study, principal terms with regard to the intermediary institutions, the sphere of their activities and the legal responsibilities arising from these activities have been studied in regard to the Capital Market Law numbered 6362 and the amending legislation entered into force within.