Ceza muhakemesinde tanık beyanı ve delil değeri
Witness statements in criminal proceeding and evidentiary value
- Tez No: 679493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ceza muhakemesi hukukunun amacı, maddi gerçeği ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda, ispat olarak kullanılacak araç da delillerdir. Türk ceza hukuku, evrensel ilkeler olan masumiyet karinesi, adil yargılanma ilkesi ve şüpheden sanık yararlanır ilkesi gibi yargıları kabul etmiştir. Bu sebeple kişiler suçsuzluklarını değil, itham eden ve yargılayanlar suçluluğu kanıtlamalıdır. Bunu yaparken de ilgili makamlar delillerden yararlanır. Tanık beyanı da en eski ve en çok başvurulan delil türlerinden bir tanesidir. Olayın, birebir tanık olan kimse tarafından, beş duyusu ile algılanmasından ötürü önemli bir delil olmasının yanı sıra, kaynağının insan olması ve çeşitli sebeplerle bozulmaya uğrayabilmesi sebebiyle de riskli ve güvenilirliği tartışılan bir delildir. Tezin ilk bölümünde Türk ceza hukukundaki ispat, delil ve tanık beyanı ele alınacak olup ikinci bölümdeyse tanık beyanına etki eden çeşitli faktörler ortaya koyularak, sonuçta güvenilirliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the criminal law sistem is to reveal the truth. In this context, the proofs which will be used are evidences. Turkish criminal law sistem embrace the universal principles such as presumption of innocence, fair trial principle and in dubio pro reo. Therefore, people does not have to demonstrate their innocence but accusant and the judicial authority have to prove guilt. When they do this, they use evidence. Witness testimony is one of the oldest and the most referred type of evidence. Witness testimony is important because it comes from the person who sense the crime scene. But, it's human-based nature can also makes it easly corruptible. Because of that, witness testimony is risky and its credibility is disputable. In the first chapter of this thesis proof, evidence and witness testimony in Turkish criminal law sistem are discussed. And the second chapter includes the factors which effect the reliability of the witness testimony.