Böbreğin homeostatik fonksiyonlarına hiperkolesteroleminin etkisi
- Tez No: 407896
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hiperkolesteroleminin böbreğin horneostatik fonksiyanlarına etkisini belirlemek amacı ile düzenlenen bu çalışmada, 8 hafta suresince %2 kolesterol ve %02 taurokolik asit eklenmiş diyet ile beslenen iki grup ye ticari sıçan yemi ile beslenen iki grup olmak üzere toplam dört grup albino sıçan kullanılmıştır. 8 haftalık sürenin sonunda kolesterol eklenmiş diyet alan hayvanlarda plazma, karaciğer ve eritrosit membranı kolesterol dOzeylerinde anlamlı artış göz!enirken, böbrek korteks ve medullasında benzer bir artış dikkati çekmemiştir. Bunun yanında eritrosit membranı fosfolipid miktarında azalma ve dolayısıyla membran akışkanlığının bir göstergesi olan kolesterol/fosfolipid oranlarında artış dikkati çekmiştir .. 6 milkg/dk ve 12 milkg/dk miktarında kanama yapılan hiperkolesterolemik sıçanların kanama sonrası 20 dakika suresince kan basıncındaki yükselme, kontrol diyet alan sıçanlara göre belirgin şekilde geri kalmıştır. Buna karşın plazma renin aktivitesinde kanamanın neden olduğu artış, hiperkolesterolemik ve normokolesterolemik gruplarda farklı olmamıştır .. Benzer şekilde, fonksiyonel böbrek parametrelerinin de hiperkolesterolemik diyetten etkilenmediği gözlenmiştir. Çalışmamızın bulguları değerlendirildiğinde, 8 hafta süre ile %2 kolesterol ve %0 .. 2 taurokolik asit eklenmiş diyetin böbrek fonksiyonlarını ve böbreklerin kan basıncındaki düşmeleri algılama yeteneğini bozmadığı, buna karşın ACE aktivitesi ve/veya damar dUz kasının ANG ll'ye duyarlılığının azalmış olabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
ı n ord er to investigate the effect of diet induced hypercholesterolemia on the regulation of blood pressure by kidney, m ale albino rats w ere u sed in this study. 19 rats in the control group were fed with normal rat food and tap water for 8 weeks while the animals in the second group received a diet containing 2% of cholesterol and 0.2% of taurocholate during the same period ' At the end of the feeding period, dietary hypercholesterolemia was assessed by increased plasma and liver cholesterol as well as red blood cell membrane cholesterol. However, feeding with a diet rich in cholesterol for 8 weeks did not cause significant alteration in the cholesterol content of kidney cortex and medulla. Unallered cholesterol content of kidney was associated with unchanged kidney functions Neither GFR and Na exeretian nor plasma electrolytes were changed significantly from control values Prostaglandin E2 levels of cortex and medulla were also remained unallered in hypercholesterolemic rats In order to obtain a 40% and 60% of decrease in blood pressure, half of animals in both groups were subjected to 6 ml/kg body weight and the other halves subjected to 12 ml/kg body weight of bleeding for one minute respectively and the normalisation trend of blood pressure was recorded for 20 min. Before and 20 minules alter hemorrhage radioimmunoassayable blood renin activity in all animals was measured Renin response of kidney to 40% decline in blood pressure induced by 6 ml/kg body weight of bleeding was found to be similar in normal and hypercholesterolemic animals but the correction of reduced blood pressure significantly delayed during posthemorrhage 13 to 20 min and at the 2oth min the blood pressure was obviously lower in rats fed cholesterol rich diet than that of controls The response of kidney to 60% decrease in blood pressure was sim il ar to that of rats bled 6 ml/kg body weight