2,4-Diklorofenoksiasetik asitin fare böbreği glukoz-6-fosfat dehidrogenaz, malat dehidrogenaz ve heksokinaz enzim aktiviteleri üzerine in vivo etkisi
The In vivo effect of 2,4-dichlorophenoxyacetic acid on the glucose -6- phosphate dehydrogenase, malate dehydrogenase and hexokinase enzyme activites of the mouse kidney
  1. Tez No: 5520
  2. Yazar: ERGÜN PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI. ÖZET Klorofenoksi herbisitler grubundan olan 2,4- Diklorofenoksiasetik asit (2,4-D), değişik amaçlar la ve büyük oranlarda dünyanın birçok ülkesinde kul lanılmaktadır. Herbisitin çevre kirliliğine neden olmasına ek olarak canlılar üzerinde de birçok olum suz etkilerinin olduğu araştırmalar sonucu belirlen miştir. Ancak enzimler üzerine bu herbisitin etkile riyle ilgili olarak yapılan çalışmalarda tartışmaya açık birçok nokta bulunmaktadır. Bu çalışmada 2,4-D'nin enzimler üzerine etki leriyle ilgili araştırmalara katkıda bulunmak amacıy la herbisitin fare böbreğinde gluk@z-6-fosfat dehid- rogenaz (G-6-PDH), malat dehidrogenaz (MDH) ve hek- zokinaz (HK) enzim aktiviteleri üzerine in vivo etki si incelenmiştir. Bu amaç için 2,4-D'nin değişik doz ları farelere intraperitoneal (i.p) yolla verilmiş ve LDgQ değeri 475 mg/kg vücut ağırlığı, LD^ değeri ise 338 mg/kg vücut ağırlığı olarak belirlenmiştir. Belirlenen LD3Q değeri farelere i.p olarak ve rilmiş, enjeksiyondan sonraki 0,2,4,8,16,32 ve 64. saatlerde fareler öldürülerek böbrekleri çıkartılmış-40 tır. özütleme ve santrif ügasyon işlemlerinden sonra, böbrek dökeltileri elde edilmiştir. Dökeltilerle yapılan enzim özgül aktivite ça lışmaları sonucu, 2,4-D'nin G-6-PDH ve MDH enzim ak- tivitelerini etkilemediği görülmüştür. İstatistiksel bulgular da bu sonucu desteklemiştir (p^0,05). 2,4-D, Hl< enzim aktivitesini ise 32. saatte % 31 o- ranında inhibe etmiştir. Bu inhibisyon istatistiksel olarak da önemli bulunmuştur (p^0,05).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE IN VIVO EFFECT OF 2,4-DICHL0R0PHEN0XY ACETIC ACID ON THE GLUCOSE-6-PHOSPHATE DEHYDROGENASE, MALATE DEHYDROGENASE AND HEXOKINASE ENZYME ACTIVITIES OF THE MOUSE KIDNEY 2,4-Dichlorophenoxyacetic acid (2,4-D), a compound the chlorophenoxy herbicides group is used for various purposes on a large scale in many coun tries of the world. As a result of researches made, it has been established that the herbicide has ad verse effects on many living things in addition to causing environmental pollution. However, in the investigations carried out about the effects of this herbicide on enzymes, many points still remain open to discussion. In this work, in an attempt to contribute to investigations made on the effects of 2,4-D.on the enzymes, the in vivo effects of the herbicide on glucose-6-phosphate dehydrogenase, malate dehydro genase and hexokinase in the mouse kidney has been investigated. Various doses of 2,4-D were adminis tered intraperitoneally to mice for this purpose42 and LD5q value was determined as 475 mg/kg body- weight and LD,q value as 338 mg/kg bodyweight. The LD30 value determined was administered to mice intraperitoneally, the mice were killed at hours 0,2,4,8,16,32 and 64 following the injection and their kidneys extirpated. Following homogeniza- tion and centrif ugation, the supernatant of the kidneys was obtained. As a result of enzyme specific activity ex periments using the supernatant, it has been ob served that 2,4-D had no effect on the glucose-6- phosphate dehydrogenase and malate dehydrogenase enzyme activities. Statistical data also support this result (p>0,05). 2,4-D inhibited the hexokinase enzyme activity by 31 % at the 32-- hour. This inhibition has also been considered to be statistically significant (p^0,05).