Böbreklerin uzun süreli basit hipotermik korunmasına bağlı ultrastrüktürel değişiklikler
Ultrastructural changes due to a long-term simple hypothermic preservation
  1. Tez No: 5025
  2. Yazar: F.AYMELEK YALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET böbreklerin uzun sürel! basIt hİpotermîk korunmasina bağlı ultrastrüktürel değişiklikler Günümüzde böbrek yetmezliğinin tek tedavi yöntemi, böbrek transplantasyonudur. Bunun içinde, böbrekler iki kaynaktan sağlanır: 1-Canlı donor (verici), 2-Kadav- ra böbrekleri. Böbrek alıcılarının % 80 'i kadavra böbre ğine gereksinim duyar. Bu yüzden, kadavra böbreklerinin korunması büyük önem taşır. Bu işlem için değişik yöntem ve perfüzyon sıvıları kullanılır. Bu çalışmada, Ringer Laktat solüsyonu içinde +4 C de buzdolabında saklanan böbreklerin kontrol, 6,12, 24,48,72,96 ve 120. saatlerdeki biyopsi parçaları mak- roskobik, ışık ve elektronmikroskobik olarak incelendi. Ringer Laktad solüsyonunda 6 saat korumadan sonra alman ışık mikroskobu kesitlerinde doku kontrol grubuna yakın gözlenirken, elektronmikroskobik seviyede, tubulus hücrelerinde çok az lipid izlendi. Aynı solüsyonda 12 saat kalan böbrek dokusunun histolojik yapısı, normal değerlere uymakta ancak elek-80 tronmikroskobu kesitlerinde distal tubulusda çok az hücre içi erimeler, proximal tubulusdada birkaç döküntü hücre organeli gözlenmekteydi. 24 saat sonra ışık mikroskobu kesitlerinde glome rulus parietal yaprağında çok az kalınlaşma, proximal tubulus hücrelerinde de dökülmeler izlendi. İnce yapıda ise bazal laminada çok az kalınlaşma, tubuluslarda sisternal genişlemeler ve birkaç lipid görüldü. 48 saat sonraki bulgularımız 24. saat ile paralel lik göstermesine rağmen ince yapıda endoplaz- matik retikulumda sisternal genişlemelerin arttığı gözlendi. Ringer Laktat solüsyonu ile 72 saat korumadan sonra ışık mikroskobu seviyesinde glomeruluslar fonksi yonel görünmekle birlikte, tubuluslarda yer yer erimeler ve vakuolleşmelerin belirdiği, ince yapıda ise önceki bulgular yanısıra glomerulus podosit hücre ayakcıkların- da kalınlaşma izlendi. Tubulus hücre or ganeller inden mitokondriumlarda koagülasyon ve diğer hücre organelle- rinde yer yer erimeler de gözlenen bulgulardı. 96.saatdeki böbrek dokusu, ışık ve elektronmikros- kobi seviyesinde 72.saatdekine göre biraz daha dejene- ratif bulundu. Ringer laktat solüsyonu ile böbreğin 120 saat81 korunmasından sonra ışık mikroskobu mikrograflarında glomerulus kapillerlerinin yer yer fibröz dokuya dönüş tüğü, kapiller yapısının kaybolduğu, tubuluslarda ise aşırı hücresel erime ve vakuolleşme olduğu izlendi. Aynı sürenin ince yapısında glomerulus bazal laminasm- da kalınlaşma, amorf madde birikimi ve podosit hücre ayakcıklarında deformasyon görüldü. Tubuluslar arasında ki yapı farkı ise hücresel erimelerden dolayı ayırdedi- lemedi. Bu çalışmanın amacı kronik böbrek yetmezliği olan hastaların tedavilerine yardımcı olabilmek ve bu yönde literatüre katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ULTRASTRUCTURAL CHANGES DUE TO A LONG-TERM SIMPLE HYPOTHERMIC PRESERVATION Today the only therapeutic method for renal insufficiency is kidney transplantation. For this purpose, kidneys are obtained from two sources: (1) living donors and (2) kidneys from cadavers. Eighty percent of kidney recipents need cadaver kidneys. As a result, the preservation of cadaver kidneys carries a great significance. For this procedure, various methods and perfusion fluids are used. Of the kidneys preserved in the Ringer Lactate solution in o refrigerator at +4 C temperature, the control biopsy section and sections obtained at hours 6,12,24,48,72,% and 120 were examined in this work macroscopically and at light and electron micros copical levels. While the tissue in the light microscope sections taken after a preservation of six hours in the Ringer Lactate solutions was observed to be83 similar with that of the control group, a few lipids were noted in the tubulus cells at the electron microscopical level. The histological structure of the renal tissue kept in the same solutions for 12 hours was in confor mity with normal values but a little intracellular lysis in the distal tubulus sections, and a few exfoliations and cellular organelles in the proximal tubulus were observed in electronmicroscopical sections. Very little thickening in the glomerulus parietal layer and exfoliations in the proximal tubulus cells were observed in the light microscope sections 24 hours later. In the ultrastructure, very little thickening in the basal lamina, cisternal enlargements in the tubuli and a few lipids were observed. Although the findings obtained 48 hours later were parallel to those of the 24 hour, it was observed that cisternal enlargements in the endoplas mic reticulum ultrastructure increased. Although the glomeruli seemed to be functional following o preservation in the Ringer Lactate solution for 72 hours, occasional lyses and84 vacuolizations in the tubuli and thickening in the glomerular podocytic cell proccesses in the ultra- structure were observed in addition to the previous findings. In the mithochondria from the cellular organelles of the tubuli, it was observed that there was a coagulation and, lysis from place to place was noted in the organelles of the other cells. The renal tissue of the 96 hour was found to be a little more degerenative than that of the 72 hour at the electronmicroscopical level. After a 120-hour preservation of the kidneys in the Ringer Lactate solution, it was observed in the light microscope micrographs that the glomerular capillaries turned into fibrous tissue from place to place, the capillary structure was lost and there were an excessive cellular lysis and vacuolizations. In the ultrastructure of the same period thickening of the glomerular basal lamina, accumulation of amorphous material and deformations of the podocytic cellular processes were seen. As for the structural difference in between the tubuli, it could not be differentiated because of cellular lysis. The aim of this investigation is to attempt to be of help in the treatment of patients with renal insufficiency and contribute to literature in this direction.