4-6 yaş grubu çocuklarda demir eksikliği anemisinin motor gelişim üzerine etkileri
The effects of the iron deficiency anemia for motor development in children 4-6 ages
  1. Tez No: 408159
  2. Yazar: TÜLAY KÖKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada 4-6 yaş grubu çocuklarda demir eksikliği anemisinin motor gelişim üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde Demir eksikliği anemisi tanısı konmuş 25 çocuk ile benzer demografik özelliklere sahip 30 anemik olmayan gönüllü alınmıştır. Materyal ve Metod: Her iki gruba da Morris ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve“Tek ayak üzerinde denge”,“Çabukluk”,“Top yakalama”,“Durarak uzun atlama”,“Tenis topu fırlatma”ve“Sürat koşusu”gibi altı farklı parametreden oluşan motor performans testi uygulandı. Sonuçlar kaydedildikten sonra gruplar arasında istatistiksel değerlendirme yapıldı. Bulgular: Yaş, Vücut Kitle İndeksi ve cinsiyet dağılımı açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Motor gelişim testleri tek tek değerlendirildiğinde;“Tek ayak denge ”de durma süresi, kontrol grubunda hasta grubuna göre anlamlı olarak uzun saptandı. Çabukluk ve koşu süreleri K grubunda DEA grubuna göre anlamlı olarak daha kısa tespit edildi. Yakalama puanları, K grubunda DEA grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Tenis topu fırlatma mesafelerinin de K grubunda DEA grubuna göre anlamlı derecede uzun olduğu tespit edildi.“Motor Performans test'lerinden sadece ”Durarak uzun atlama" testinde kontrol grubuyla Demir eksikliği Anemisi grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmada Demir Eksikliği Anemisi'nin çocuklarda motor gelişimi olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiş olup bu konuda daha fazla vaka sayısı ile kontrollü çalışmalar yapılması gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed that investigation of effects on motor development of iron deficiency anaemia in the children aged 4-6 years. The study was done in the Kahramanmaras Sutcu Imam University Hospital child health and disease clinic. Two groups (patient and control) were included study. Patient group having 25 iron deficiency anaemia children and control group with 30 non-anaemic children having similar demographic characteristics were included study. Material and methods: On the both groups were performed motor performance test, which was developed by Morris and his friends. This test is consisting of six parameters such as“balance on one-foot”,“agility”,“ball capture”,“standing long jump”,“tennis ball throwing”and“speed run”. The results were saved to the computer and then, statistical analyse were performed between two groups. Results: There were no significant difference between the group in terms of age, body mass index, and gender distribution. When the motor developments tests assessed individually, single leg balance stop time in control group was significantly longer than the patient group. Agility and running time were significantly shorter in the control group than the patient group. Capture scores were significantly higher in the control group compared to the patient group. And also, it was detected significantly longer tennis ball throwing distance in the control group than the patient group. Only, there was no statistically difference between control group and anaemia group in terms of the standing long jump in motor performance tests. It was detected that iron deficiency anaemia in children could be negative effect on the motor development. It should be made controlled trials having more number of cases on this issue.