Kronik total oklüzyonu olan hastalarda koroner kollateral gelişimini öngörmede serum endocan düzeyinin önemi
- Tez No: 408158
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ MERCANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner kollateral dolaşım stabil koroner arter hastalığının prognozunda önemli bir rol oynamaktadır. Angiogenezis ve arteriogenezis koroner kollateral dolaşım oluşumunda kritik süreçlerdir. Daha önceden endocan ve vasküler hücre adezyon molekülü (VCAM-1) moleküllerinin potansiyel angiogenetik gösterge olduğu bilinmekteydi. Çalışmamızda serum endocan düzeyleri ile koroner kollateral gelişim düzeyi ve serum VCAM-1 düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: En az bir damarı total tıkalı olan stabil angina pektoris hastaları çalışmaya alındı. Kollateral derecelendirmesi 'Rentrop Cohen' sistemine göre yapıldı. Buna göre 'grade 0-1' kötü kollateral gelişimi olan grup, 'grade 2-3' iyi kollateral gelişimi olan grup olarak sınıflandırıldı. Tüm hastalardan 8-10 ml periferik venöz kan alındı. Kanlar santrifüj edildikten sonra serumları -80 derecede saklandı. ''ELISA'' yöntemi ile serum VCAM-1 ve endocan düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary collaterals play an important role in patients with stable coronary artery disease. Angiogenesis and arteriogenesis have a crucial role in the formation of coronary collateral vessels. Previously, it was shown that endocan and vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) were potential angiogenetic factors. In this study, we investigated the relationship between serum endocan levels and grade of coronary collaterals. Methods: Among patients who underwent coronary angiography with stable angina pectoris, patients with had at least one total coronary occlusion were included in our study. Collateral degree was graded according to Rentrope Cohen classification. Patients were divided into two groups according to the degree of collateral development. Patients who had grade 0 or 1 collateral vessels were classified as the poorly-developed collateral group; whereas patients who had grade 2 or 3 coronary collateral vessels were classified as the well-developed collateral group.