Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün toplam kalite yönetimine geçiş sürecinde personel yaklaşımının incelenmesi: Kahramanmaraş ili örneği
Research on staff approach throught the transition to managing total quality of staff working in Kahramanmaras Youhth Service and City Sport Directorship
- Tez No: 408160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personelin toplam kalite yönetimine geçiş sürecinde personelin yaklaşımının incelenmesinin personel üzerinde bıraktığı etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda 129 erkek (%86,3) ve 19 bayan (%13,7) olmak üzere toplam 139 kurum çalışanı çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler, kişisel bilgi formu ve toplam kalite yönetimine etki eden 4 ana başlık altında toplanan (liderlik, çalışanların geliştirilmesi ve katılımı, tedarikçilerle ilişkiler ve müşteri odaklı organizasyon) ve Alpullu (2006) tarafından güvenirliliği ve geçerliliği yapılmış anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin hesaplanmasında, SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler ortalama, standart sapma, yüzde ve frekanslar verilerek özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği One-Sample Kolmogorov-Simirnov testi ile test edilmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için guruplar arasındaki farklılığın tespiti için bağımsız guruplarda T testi, Anova testi ve Tukey testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi (p< 0.05) olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan personelin cinsiyetleri, yaş grupları, kurumda çalışma süreleri, kurumdaki görevleri bakımından uygulanan toplam kalite uygulamasında anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to search effects of“Research on Staff Approach Throught The Transition To Managing Total Quality of Staff Working in Kahramanmaras Youhth Service and City Sport Directorship.”For this purpose 129 men (86,3 %) and 19 women (13,7 %) totaly 139 staff of institution have been included to this research.