Clostridium difficile'nin laboratuvar tanısında farklı algoritm şemalarının değerlendirilmesi
Evaluation of different algorithm schemes in laboratory diagnosis of Clostridium difficile
- Tez No: 408184
- Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL ÖNGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: C. difficile, Gram pozitif, zorunlu anaerop, sporlu bir bakteridir. Toksinleriyle etkili olan bu bakteri, antibiyotikle ilişkili ishalden psödomembranoz enterokolite kadar geniş bir yelpazede hastalıklara yol açabilmektedir. Son yıllarda C. difficile'nin yol açtığı salgınlar ve hastalığın prevalansındaki artışa paralel olarak tanıda kullanılan yöntemler yeniden gözden geçirilmeye başlanmıştır. Uzun yıllardır altın standart olarak kabul edilen laboratuvar yöntemlerinin yerini farklı yöntemler almaya başlamış ve tanıda birkaç aşamalı farklı algoritma şemalarının kullanılması önerilmiştir. Ancak hızlı, düşük maliyetli ve doğru laboratuvar tanısı için en uygun strateji hala tartışmalıdır. Bu çalışmada, toksin araştırılması istenen C. difficile kuşkulu hastalara ait dışkı örneklerinin son yıllarda önerilen algoritmik yaklaşımlar temelinde farklı yöntemlerle incelenmesi ve bu yöntemlerin rutin laboratuvarda uygulanabilirliği, hızı, maliyet etkinliği ve sonuçları açısından değerlendirilerek koşullarımıza en uygun algoritm şemasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Mart 2013 – Mart 2014 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı'na C. difficile toksin incelenmesi amacıyla gönderilen 479 hastaya ait dışkı örneği çalışmaya dahil edilmiştir. Örnekler ilk aşamada tarama amacıyla glutamat dehidrogenazı saptayan GDH EIA testi ile çalışılmıştır. Sonraki aşamada GDH EIA ile pozitif sonuç alınan örneklere toksin A ve B'nin saptanmasına yönelik EIA ve toksin genleri varlığının araştırıldığı real time PCR yöntemleri uygulanmış ayrıca toksijenik kültür yapılmıştır. C. difficile pozitifliği saptanan hastalar antibiyotik kullanımı, yaş, altta yatan hastalık gibi farklı predizpozan faktörler açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada C. difficile pozitifliği %6 oranında saptanmıştır. İncelenen 479 hastanın 52 (%10.9)'sinde GDH EIA testi pozitif bulunmuştur. GDH pozitif örneklerin toksin A/B EIA testi ile 12 (%23.1)'si, realtime PCR yöntemi ile 29 (%55.8)'u pozitif sonuç vermiştir. Toksijenik kültürü yapılan 52 örneğin 21'inin kültüründe Clostridium cinsi bakteri üretilmiş ve bunların 13 (%25)'ü toksin oluşturan C. difficile olarak identifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: C. difficile is a Gram positive, obligate anaerobic, spore-forming bacterium. This bacterium, which is effective through toxins, can lead to a wide range of diseases from antibiotic-associated diarrhea to pseudomembranous enterocolitis. In recent years, the methods used in the diagnosis have begun to be re-examined in parallel with the increase of the outbreaks and in the prevalence of the disease caused by C. difficile. Laboratory methods that have been accepted as gold standard for many years have been replaced with different methods and various algorithm schemes that are consisting of several steps have been proposed. However, the best strategy for rapid, cost effective and accurate laboratory diagnosis is still controversial. The aim of the study is investigation of stool samples from patients with suspected C. difficile infection with different methods, based on the algorithmic approaches proposed in recent years, and to determine the most appropriate algorithm scheme for our condition by evaluating these methods in terms of applicability in routine laboratories, speed, cost effectiveness and results. Materials and methods: Between March 2013 and March 2014, stool samples of 479 patients submitted for C. difficile toxin detection to İstanbul Faculty of Medicine, Medical Microbiology Department, Bacteriology Laboratory were included in the study. In the first step, samples were run with GDH EIA test for screening, which detects glutamate dehydrogenase enzyme. EIA for the detection of toxin A and B and real-time PCR methods were performed to positive samples with GDH EIA method, and also toxigenic culture was performed. Patients, detected positive for C. difficile, were evaluated for different predisposing factors such as antibiotic usage, age, underlying disease. Results: C. difficile positivity was detected as 6% in this study. Fifty-two out of 479 (10.9%) patients were detected positive with GDH EIA test. Twelve (23.1%) and 29 (55.8%) of the GDH positive samples were detected positive with toxin A/B EIA and realtime PCR methods, respectively. Clostridium bacteria was detected at the genus level in 21 out of 52 toxigenic cultures and 13 (25%) of them were identified as toxin producing C. difficile.