Gebeliğin üriner inkontinansa etkisi
Effects of pregnancy urinary incontinence
  1. Tez No: 408185
  2. Yazar: AHMET BEYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ HAKVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Üriner inkontinans tıbbi, sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan bir durumdur. Bu klinik multifaktöryel bir sonuç olarak ortaya çıkar. Özellikle artan parite ile birlikte stres inkontinans insidansındaki artışın inkontinans etyolojisinde gebeliğinde rol oynadığını göstermektedir. Gebelikte sadece inkontinans değil, diğer üriner yakınmalarında daha sık gözlendiği bildirilmektedir .Çalışmamızda gebeliğin üriner inkontinans ve üriner yakınmalara olan etkisini anamnez ve ürodinamik verilerle incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yapıldı. Daha öncesinde üriner problemi olmayan primigravid 72 gebe çalışmaya dahil edildi. Şiddetli kronik hastalığı olanlar, nörolojik problemi olanlar, antepartum kanaması olanlar, çoğul gebeler, 18 yaş altı gebeler, fiziksel ve zihinsel özürü bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya katılanlar ilki birinci trimesterda, ikincisi ise postpartum 6. Haftada olmak üzere iki kez ürodinamik ve anamnez bulgularıyla değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerde gebelikleri süresince noktüri, frequency, disüri, urgency ve stres üriner inkontinans şikayetlerinde anlamlı bir artış olduğu görülmektedir. Urge inkontinanstta ise gebelik öncesine göre anlamlı bir artış olmadığı saptandı. Postpartum yapılan ürodinamik çalışmalarda ise 9 katılımcıda (%12,5) stres üriner inkontinans ; 6 katılımcıda ise detrüsör instabilitesi (%8,3) saptadık. Doğum şekli açısından sezeryan ile vajinal doğum arasında inkontinans açısından anlamlı bir fark saptamadık Sonuçlar: Gebelik üriner yakınmaların ve inkontinansın sık görüldüğü bir dönemdir. Üriner şikayetler gebelerin %86 'sında gözlenmektedir. İnkontinans açısından doğum şeklinin anlamlı bir fark yaratmadığı ve sadece bu sebepten ötürü pelvik taban hasarına yol açma riski daha fazla olan vajinal doğumun terkedimemesi gereklidir
Özet (Çeviri)
Background and aim: Urinary incontinence is a condition that causes a social, medical or hygienic problem. This arises as a result of multifactorial clinic. The increase in the incidence of stress incontinence, particularly with increasing parity; shows that pregnancy play role in the etiology of incontinence. Not only incontinence during pregnancy are reported more frequently observed in other urinary symptoms. İn our study we aimed to investigate the effect of pregnancy on urinary incontinence and other urinary symptoms with history and urodynamic datas. Methods: The study was conducted in Mustafa Kemal University Medicine Faculty Gynecology and Obstetrics Clinic. Primigravid 72 pregnant women were included in the study that had no urinary problems before. We excluded the patients who has severe chronic disease, neurological problems,pregnants who has antepartum bleeding multiple pregnancies, under 18 years old pregnant women, patients with physical and mental disabilities from the study. The participants were analyzed two times during study- firstly in 1. trimester and second was in postpartum 6 weeks. Findings: We find that significant increase in nocturia, frequency, dysuria, urgency and stres urinary incontinence complaints in pregnants. The urge incontinence was not significant versus before pregnancy. İn the postpartum urodynamic studies 9 (%12.5) stres urinary incontinence and 6 (%8.3) detrusor instability we detected. There was no significant diffirence between ceaserian or vaginal birth for incontinence Results: Urinary symptoms and incontinence is a common problem in pregnancy. Urinary complaints is observed in 86% of pregnant women. Did not make a significant difference in terms of mode of delivery of incontinence .The mortality and morbidity rates are lower with normal labor but the risk of damage to pelvic base are higher when compared to cesarean sections. Normal labor should not be substituted to cesarean section to prevent urinary incontinence