Yoğun bakım hastalarinda ventilator ilişkili pnömoni etkenlerini izole etmede minibal tekniğinin endotrakeal aspirat ve bronkoskopik örneklerle karşılaştırılması
We aimed to compare nosocomial pneumonia patients in intensive care unit (ICU) the diagnosis of mini-bal method with conventional methods endotracheal aspiration and bronchoalveolar lavage the methods
- Tez No: 408198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Yoğun Bakım Ünitesin (YBÜ)'de nozokomiyal pnömoni tanısıyla izlenen hastalarda mini-BAL yöntemi ile klasik yöntemler olan endotrakeal aspirasyon ve bronkoalveolar lavaj yönteminin karşılaştırılması. Gereç Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji AD Yoğun Bakım Ünitesinde Şubat 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında VİP şüphesiyle takip edilen 30 hastada gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan olgulara ait verilere, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi elektronik veri tabanından ve hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Bu verilerin toplanması aşamasında her hastaya birer adet Hasta İzlem Formu oluşturulmuştur. Örneklerin alındığı sırada Klinik Akciğer İnfeksiyon Skoru (CPİS) araştırmacı tarafından not edilerek hesaplanmıştır. İnfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD'de alınan örneklere kültür ve antibiogram yapılmıştır. Mini-BAL, trakeal aspirasyon ve bronkoskopi üreme ve antibiyogram sonuçları hasta izlem formuna eklenmiştir. Bulgular: Hastaların %40'ı (12 kişi) kadın, %60'ı (18 kişi) erkektir ve yaş ortalaması 54,23±21,37'dir. Ortalama mekanik ventilasyonda kalma süreleri ise 9,7±22,8 gün olarak hesaplanmıştır. Hastaların ortalama SAPS III skoru 36,06±8,46, APACHE II skoru 21,36±4,90 ve CIPS skoru ise 5,90±1,91 olarak hesaplanmıştır . MiniBAL yönteminin bronkoskopi'ye göre tutarlılığı %86,7 , trakeal aspirata göre tutarlılığı %63,3 olarak tespit edilmiştir. Endotrakeal aspirasyon ile bronkoskopi yönteminin birbiri ile tutarlılığı % 60 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: YBÜ'de VİP şüphesi olan hastaların tanısında kullanılan yöntemlerin karşılaştırılmasında, miniBAL erken dönemde elde edilen ve güvenilir sonuçlar verdiği tespit edimiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare nosocomial pneumonia patients in Intensive Care Unit (ICU) the diagnosis of mini-BAL method with conventional methods endotracheal aspiration and bronchoalveolar lavage the methods. Material and Methods: This study was performed with 30 patients whom suspected VAP followed between February 2014-January 2015 in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Anaesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit. The data of the patients has been reached Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicines' electronic databases and the patient files. Follow the steps to collect these data for each patient, patient formes were used. Clinical Pulmonary Infection Score when samples are taken (CPIS) is calculated by the researcher notes. Samples received from Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department,was carried out culture and antibiogram. Results for Mini-BAL, tracheal aspiration, bronchoscopy results and antibiogram were added to forms. Results: Fourty percent of patients were (12 person) women, 60% were male and mean age was 54,23±21,37. Average length of mechanical ventilation was 9,7±22,8 days. Mean SAPS III score was 36,06±8,46, APACHE II score was 21,36±4,90 and CPIS was 5,90±1,91. Mini-BAL method was 86,7% consisted with bronchoscopy and 63,3 % consisted with ETA. Endotracheal aspiration was consisted 60,0% with bronchoscopy. Conclusion: Mini-BAL has established that act early and reliable results patients with ICU at the comparison of the methods used in the diagnosis of suspected VAP.