İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takipli Behçet hastalığı, bipolar aftözis, rekürren oral aftöz stomatit ve sağlıklı kişilerdeki Helicobacter pilori birlikteliġinin araştırılması
Presence of Helicobacter pylori in Behçet's disease, recurrent aphtous stomatitis and bipolar aphtosis and comparing with healthy subjects in patients followed up at Behçet's and outpatient clinics of Istanbul Medical Faculty Dermatovenerology Department
  1. Tez No: 408197
  2. Yazar: MOHAMMED S.H. JHAISH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFET AKDAĞ KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Helicobacter pylori (HP) genel popülasyonun hemen yarısını enfekte eden bir bakteridir. Gastrit, MALT lenfoma (Mucosa Associated Lymphatic Tissue lymphoma) ve gastrodoudenal hastalıkların etiyolojisinde kesin rolü olduğu anlaşılmıştır. Behçet Hastalığı (BH), Rekürren Aftöz stomatit (RAS) ve Bipolar Aftözis (BA) hastalıkların etiyolojisinde rolü olabileceği düşündüren temel neden, bu hastalıkların sindirim sistemi ülserlerine benzeyen aft lezyonlar ile seyretmeleridir. Bu araştırma; Behçet Hastalığı (BH), Rekürren Aftöz Stomatit (RAS) ve Bipolar Aftozis(BA) hasta gruplarında HP varlığını saptamak, HP pozitifliğinin klinik ve demografik özellikler üzerindeki etkisini belirlemek, mevcut hastalıklardaki HP varlığının sağlıklı kontrol grubu sonuçları ile karşılaştırarak, klinik farklılıklara etkisini ortaya koymak amacı ile planlandı. Çalışma kapsamında İstanbul Üniveristesi İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Behçet polikliniği ve genel poliklinikte 2008-2012 yılları arasında; 33 Behçet hastalığı, 30 rekürren aftöz stomatit ve 29 bipolar aftozis tanıları ile takip edilen, yaşları 10-64 arasında değişen 92 hastanın kayıtları; yaş, cinsiyet, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi ve HP varlığı açısından retrospektif olarak incelendi. Hastalık tanısı almış olan hastaların HP değerleri; genel polikliniğimize başvuran, sistemik hastalığı olmayan, özgün dermatolojik tanı almayan ve sağlıklı kabul edilen 27 kontrol grubu sonuçları ile karşılaştırıldı. Elde edilen verilerin arasındaki ilişki Ki-Kare testi ve Fisher kesin Ki-Kare testi metodları ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
HelicobacterPylori (HP) is a bacterium that infects about half of the world population. Clinical studies prooved its etiologic role in gastritis, MALT (Mucosa Associated Lymphatic Tissue) lynphoma and gastroduodenal ulser. The main reason supporting the postulation that HP may have a role in the etiology of Behçet's disease (BD), Recurrent Aphthous Stomatitis (RAS) and Bipolar Aphthosis (BA) is the presence of aphthous lesions which exhibit similarity to gastrointestinal ulcers. This study was planned to investigate the presence of HP in BD, RAS and BA disease groups, determine the effect of HP positivety on clinical and demografic properties and outline its effect on clinical differences by comparing results with control group. The study enrolled 33 BD, 30 RAS and 29 BA cases followed between 2008-2012 at the dermatovenerology outpatient and Behçet's clinics at Istanbul University Medical Faculty, patients ages ranged between 10-64 years. The total of the 92 cases' records were analized retrospectively for age, sex, age of disease onset, disease duration and HP presence. The HP values of patients with disease diagnoses were compared with results of 27 control group results who admitted our outpatient clinic and had no systemic or spesific dermatologic diagnosis. The relasionship between the results was analysed by Ki-Square test and Fisher's Exact Ki-Square test methods, p0.05). Demografic properties of groups in relation to HP were analyzed.