Vankomisine dirençli enterokok (VRE) kolonizasyonu olan hastalarda, primer VRE bakteriyemisi gelişmesinde etkili risk faktörlerinin incelenmesi
Analysis of risk factors for primary vancomycin resistant enterococci (VRE) bacteremia among VRE colonized patients
- Tez No: 408202
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP ŞİMŞEK YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Vankomisine dirençli enterokoklar (VRE), gerek dünyada, gerekse ülkemizde son yıllarda gittikçe artan oranlarda sağlık bakımıyla ilişkili infeksiyon etkeni olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde son yıllarda birçok hastanede, riskli ünitelerde yapılmakta olan rektal VRE taramaları ve pozitif çıkan hastaların izolasyonu uygulamaları, VRE oranlarını azaltmada etkili olamamış, VRE sıklığı ülke genelinde artmaya devam etmiştir. VRE kolonizasyonu olan hastalarda bakteriyemi gelişmesine etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi, bakteriyeminin tahmin edilerek ampirik tedavinin yönlendirilmesine ve mümkün olan durumlarda, bu risk faktörlerinin ortadan kaldırılarak bakteriyeminin engellenmesine katkıda bulunabilir. Bu çalışmada, dışkısında vankomisine dirençli enterekok (VRE) kolonizasyonu olan hastaların epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin incelenmesi ve bu hastalarda sağlık bakımıyla ilişkili primer VRE bakteriyemisi gelişmesinde etkili olan risk faktörlerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 2007-2014 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi servislerinde yatarak tedavi gören ve yattıkları süre içinde VRE kolonizasyonu belirlenmiş olan 18 ve üzeri yaştaki hastalar dahil edilmiştir. Dışkıda VRE kolonizasyonu, Yoğun Bakım Birimi ve Hematoloji Kliniği'nde rutin olarak yapılan rektal VRE tarama kültürleriyle, diğer birimlerde ise başka bir hastaneden VRE-pozitif olduğu bilinerek nakil alınmış veya dışkı dışı bir klinik örneğinde VRE üremesi olan hastalarda, kontrol amacıyla alınmış rektal sürüntü kültürleriyle belirlenmiştir. Çalışma süresince dışkıda VRE kolonizasyonu belirlenmesi için, rektal sürüntü örnekleri vankomisin içeren (6 µg/ml) Enterococcosel agara ekilmiş ve üreyen suşlar klasik yöntemlerle tiplendirilmiştir. Dışkısında VRE üreyen hastaların epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar özellikleri, geri dönük olarak daha önceden hazırlanmış formlara kaydedilmiştir. Veriler, hastane otomasyon sisteminden ve hasta dosyalarından elde edilmiştir. Sağlık bakımıyla ilişkili primer VRE bakteriyemisi tanısı CDC ölçütlerine göre konulmuştur. Primer VRE bakteriyemisi gelişmesi için risk faktörlerini belirleyebilmek üzere, izlem süresince dışkısında VRE üreyen hastalardan, klinik olarak uygun ve en az 1 şişe kan kültüründe VRE üremesi olan ve başka klinik örneğinde VRE üremesi olmayan hastalar, sadece rektal kolonizasyonlu hastalarla karşılaştırılmıştır. Başka vücut bölgesinde VRE üreyen hastalar, sekonder bakteriyemi olasılığı nedeniyle risk faktörü analizine dahil edilmemiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Statistical Package for the Social Sciences 11.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin tekli analizinde, dağılımın normal olması halinde Student t testi, dağılımın normal olmaması halinde ise Mann-Whitney U testi; kategorik değişkenlerin tekli analizinde χ 2 veya Fisher'in kesin testi kullanılmıştır. Bağımsız risk faktörlerinin belirlenmesi için çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışma süresince toplam 493 erişkin hastanın rektal sürüntü örneklerinde VRE belirlenmiştir. Dışkısında VRE kolonizasyonu belirlenen 493 hastanın 134'ünde, kan dışı başka bir vücut bölgesinde de VRE üremesi belirlendiği için, bu hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Sadece dışkısında VRE kolonizasyonu belirlenmiş 359 hastanın 29'unda, klinik bulguların yanında, en az 1 şişe kan kültüründe VRE üremesi saptanmış ve bu hastalar primer VRE bakteriyemisi olarak değerlendirilmiştir (%8.07). Primer VRE bakteriyemisi olan hastalarda Pitt bakteriyemi skoru 2.43±2.46 olarak belirlendi. VRE kolonizasyonu olan ve bakteriyemi gelişen hastalarda mortalite (%62), VRE kolonizasyonu olan ve bakteriyemi gelişmeyen hastalara göre (%42) belirgin olarak daha yüksekti (p=0.041).
Özet (Çeviri)
Objectives: Vancomycin Resistant Enterococci (VRE) has been increasingly described as a causative agent of healtcare-associated infections both in the world and in our country. In this study we aimed to evaluate epidemiologic and clinical charecteristics of patients whose stool spesimens have been found to be positive for VRE and identify risk factors for primary VRE bacteremia among these patients. Materials and Methods: All of the adult patients who were hospitalized in Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine and colonized by VRE during the hospitalization period from 2007 to 2014 were included in this study. VRE colonization in stool specimens were identified during the routine rectal swab surveillance cultures in the Intensive Care Unit (ICU) and Hematology Department. In the other depatments, rectal swab cultures were obtained when blood culture of patient was found to be positive for VRE. During the study period, rectal swabs were inoculated on to Enterococcosel agar contaning 6 µg/ml to detect VRE and isolated micrororganisms were identified by using classical methods. The epidemiological, clinical, and laboratory characteristics of the patients who have VRE in their stool specimens were recorded retrospectively on previously arranged forms. All of the data were obtained from the hospital database and the patients files. CDC criteria were used for definitions of health-care associated primary VRE blood stream infections. VRE colonized patients with and without a positive blood culture results were compared with each other to determine the risk factors for primary VRE bacteremia among VRE colonized patients. Statistical Package for the Social Sciences 11.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) was used for statistical analyses. The χ 2 or Fischer's exact test and Student t test or Man-Whitney U test were used for the univariate analysis of categorical and continuous variables of patient characteristics, respectively. Independent risk factors for mortality were determined by logistic regression analysis. Results and Conclusions: During the study period, a total of 493 adult patients rectal swabs were found to be positive for VRE. To eliminate the secondary blood stream infections, 134 of 493 patients with a postive culture results other than blood culture were excluded from the study. A total of 29 of 359 patients were had at least 1 bottle of blood cultures (8.07%). For the patients with VRE bacteremia, Pitt bacteremia score was calculated as 2.43±2.46. Mortality rate was significantly higher in patients with primary VRE bacteremia (62%) than in patients whithout bacteremia (42%) (p=0.041).