Erişkinlerde ve çocuklarda enfeksiyonlara neden olan gram pozitif bakterilerin (staphylococcus türlerinin) vankomisin ve çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılıklarının saptanması
The Determination of the sensitivity of gram positive bacteria (staphylococcus species) that caused enfections in adults and infants against vancomycin and various other antibiotics
  1. Tez No: 6027
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ERİŞKİNLERDE VE ÇOCUKLARDA ENFEKSİYONLARA NEDEN OLAN GRAM POZİTİF BAKTERİLERİN CSTAPHYLOCOCCUS TÜR' SERİNİN) VANKOMİSİN VE ÇEŞİTLİ ANTİBİYOTİKLERE KARŞI DUYARLILIKLARININ SAPTANMASI C Yüksek Lisans Tezi) Neslihan GÜNDO?AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 198 8 ÖZ Çalınmamızda Gülhane Askeri Tıp Akademisi Mikrobik yoloji ve Klinik "Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı labaratu- varlarına gelen 250 kadın ve erkek hastanın çeşitli kül türleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda değişik kli- nik materyallerden izole edilen Staphylococcus suş'larm- da beta-laktamaz enziminin aktivitesinin varlığı, - beta- laktamaz (+) ve beta-laktamaz (-) Staphylococcus suş'la- rmın penisilin-G ampisilin, amoksisilin, sefalotin gibi beta-laktam antibiyotikleri ile arnikasın, sulbaktam-ampi- silin ve vankomisin'e duyarlılık durumları araştırılarak karşılaştırma yapılmıştır. 250 Staphylococcus suş'unun 76'sı Staphylococcus aureus, 49'u Staphylococcus epider- midis, 125' i Staphylococcus saprophyticus olarak belir lenmiştir. Çalışmamızda izole ettiğimiz 3' tür- Staphyloc occus 'un seçtiğimiz çeşitli antibiyotiklere karşı duyar- lılık durumları incelenmiştir. Penisilin-G, amoksisilin, ampisilin gibi beta-laktam antibiyotiklerine karşı Staphy lococcus türleri yüksek oranlarda dirençli bulunurken vankomisin (%8 0,26), sefalotin (%73,6.80, sulbaktam-ampi- silin (%64,47) Staphylococcus aureus lara en etkili anti biyotikler olarak -belirlenmiştir..
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF THE.SENSITIVITY OF GRAM POSITIVE BACTERIA (STAPHYLOCOCCUS SPECIES) THAT CAUSED ENFECTIONS. IN. ADULTS. AND INFANTS AGAINST VANCOMYCIN AND VARIOUS OTHER ANTIBIOTICS (.'Master Thesis} Neslihan GÜND0?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February ia8 9 ABSTRACT Various cultures of 25 Q women and men who come Gül- hane Military Medicine Academy Microbiology Department were examined in our study. At the end of this examina tion the presence of beta^lactamase enzyme -^activity in Staphylococcus strains, and the sensitivity of beta-lac- tamase (40 'and beta^lactamase (- ) Staphylococcus strains to beta-lactam antibiotic such as penicillin-G, ampicil lin, amoxycillin, cephalotin and amicasin, sulbactam- ampicillin and vancomycin and a comparison was made bet ween them» According to this; 250 Staphylococcus was de termined as follows i 7 6 as Staphylococcus aureus, 49 Staphylococcus, epidermidis, 125 as Staphylococcus saprop hytics. Sensitivity of isolated 3 kinds of Staphylococcus to various antibiotics was examined in our sutdy. When compared with. penicillin-G amoxycillin, ampicillin such as beta-lactam antibiotics, kinds of Staphylococcus were jound high resistant and vancomycin (%86,26), cephalotin C-%.73,68), sulbactam - ampicillin (%-6:4,47) was most effect tive antibiotics against Staphylococcus aureus. II