Karpal tünel sendromunda konvansiyonel fizik tedavi ve elektroakupunktur tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of conventional physical treatment and electroacupuncture treatment efficacy in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 408216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DEMİREL, PROF. DR. VEDAT NAÇITARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS) en sık görülen tuzak nöropatisidir. Bu çalışma idiyopatik KTS'li hastalarda, konvansiyonel fizik tedavi yöntemleri ile elektroakupunktur tedavi yönteminin klinik ve ektrofizyolojik olarak etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya klinik ve elektrofizyolojik olarak idiyopatik KTS tanısı konulan, yaşları 32-66 arasında değişen toplam 40 hasta (40 bayan, 63 el) alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup-I (n:20, 31 el)'deki hastalar 15 seans boyunca 20 dk. parafin, el bileğinde transvers karpal ligament üzerine 3 MHz frekans, 1 watt/cm2 dozunda 6 dakika süresince ultrason ve 30 dakika TENS tedavi programına alındı. Grup-II (n:20, 32 el)'deki hastalara elektroakupunktur tedavisi; 3 hafta boyunca haftada 3 seans ve her seans 30 dakika olmak üzere toplam 9 seans yapıldı. Her hastaya etkilenen elde klasik akupunktur noktaları PC-7 (Daling), PC-6 (Neiguan) ve ilave olarak her iki kulakta Shen-men noktası ve uzak nokta olarak da GB-34 (Yanglingquan) noktası kullanıldı.Her iki gruba gece kullanmak üzere statik el bileği splinti ile tendon kaydırma egzersizleri önerildi. Hastalar tedavinin başlangıcında, bitiminde ve üç ay sonraki kontrolde Görsel Ağrı Skalası (VAS) ve Boston Karpal Tünel Sorgulama Anketi (BKTSA) ile tedavinin başlangıcında ve kontrolde elektrofizyolojik parametreler ile değerlendirildiler.Her iki grupta VAS, BKTSA, elektrofizyolojik olarak Bilek-D3 duyusal latans, palmar-bilek duyusal hız, median motor bilek latans parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler saptanırken gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak; bu çalışmada elektroakupunktur tedavi uygulamasının KTS semptomlarını azalttığı, elektrodiagnostik parametrelerde iyileşmeler sağladığı görüldü. Elektroakupunktur tedavisi kısa dönemde konvansiyonel fizik tedavi yöntemleri ile kıyaslanabilir iyileşme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common nerve entrapment neuropathy. The aim of this study is; to compare the clinical and electrophysiologic efficacy of conventional physical treatment methods with electroacupuncture treatment methods. Clinical and electrophysiologic diagnosis proven idiopathic CTS; age 32-66 total 40 patients (40 women, 63 hands) were studied. Patients randomly dividied into two groups. Group-I (n:20, 31 hands) patients received 20 minutes paraffin bath and 30 minutes TENS. Also 6 minutes 1 watt/cm2, 3 MHz frequency USG on transverse carpal ligament to proximal and distal site at wrist with circular motions was applied to Group-I patients. Group-I received 15 treatment sessions. In Group-II (n:20 , 32 hands) Electroacupuncture treatment consisted of 9 sessions of 30-minute duration, administrated over 3 weeks (3 sessions/wk). Each patient had fixed classic acupuncture points [PC-7 (Daling), PC-6 (Neiguan)] on the affected side. In addition to these points patients had fixed bilateral auricular at the 'shen-men' point and distal GB-34 (yanglingquan) point. In addititon to this both groups used static hand wrist splint, keeping wrist at neutral positon, during night. Furthermore tendon gliding exercises advised to patients. Patients were assesed by Visual Analog Scala (VAS) for pain, Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ) and with electrophysiologic parameters initally, at the end of treatment and after three months. In both groups improvements in; VAS, BCTQ, wrist-D3 sensory latency, palmar-wrist sensory velocity, median motor wrist velocity like electrophysiologic parameters were found statistically significant. However any significant differences are not determined over other groups. Finally; in this study it is seen that electroacupuncture treatment applications have diminished CTS symptoms and provided improvement in the electrodiagnostic parameters. Electroacupuncture treatment provide comparable recovery to conventional physical treatment in short term.