Kadın doktorların PAP smear konusunda bilgi tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of knowledge, attitude, and behaviors of female physicians in PAP smears
  1. Tez No: 408217
  2. Yazar: OĞUZ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Pap smear, dökülen servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan sitolojik bir tarama testidir. Bu çalışmada kadın doktorların pap smear konusundaki bilgi tutun ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 05.02.2015 ile 5.06.2015 tarihleri arasında Kahramanmaraş şehrindeki 197 kadın doktor dahil edildi. Katılımcıların bilgilendirilmiş onamları alındıktan sonra anket uygulandı. Katılımcıların pap smear konusunda bilgi düzeyleri 32 puan üzerinden değerlendirildi. Veri analizi SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Pap smear is a cytological screening test based on collecting and examining shedded cervical cells. In the present study, it was aimed to determine knowledge, attitudes, and behaviors of female physicians in pap smear. Materials and Method: In the present study, a total of 197 female physicians who worked in Kahramanmaraş province between 05.02.2015 and 5.06.2015, were included. After obtaining informed consents, questionnaire was applied to participants. Knowledge level of participants in pap smear were evaluated over 32 points. Data analysis was performed by using SPSS 20.0 statistical package program.