Soluble epoxide hydrolase inhibitörünün KOAH hastaların bronş epitel hücelerinden inflamatuar sitokin salınımı ve gen ekspresyonuna etkileri
Effects of soluble epoxide hydrolase inhibitor on inflammatory cytokine release and gene expression of bronchial epithelial cells from patients with COPD
  1. Tez No: 408244
  2. Yazar: UFKUN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYRAM, PROF. DR. ÖZLEM KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Solunum Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik obstrüktif hava yolu hastalığı (KOAH), steroidler ve mevcut anti-inflamatuar tedavilere dirençli kronik hava yolu inflamasyonu ile seyreden bir hastalıktır. Son çalışmalar soluble epoksit hidrolaz inhibitörlerinin (sEHI) KOAH hayvan modellerinde hava yolu inflamasyonunu azaltabileceğini ileri sürmektedirler. Bununla birlikte bu inhibitörün insan solunum yolu epitel hücreleri üzerinde aynı etkiyi gösterip göstermediği açık değildir. Çalışmamızda sEHI'nin primer bronş epitel hücre (BEH) kültürlerinin canlılığı, bu hücrelerden sitokin salınımı ve gen ekspresyonu üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Sigara içen KOAH'lı, sigara içen ancak KOAH gelişmeyen bireyler ve sigara içmemiş olan hastalardan BEH kültürü üretilerek, 1ng/ml (IL)-1β varlığında ve yokluğunda, 0.1,1,10 ve 33µM sEHI'ü ile 24 saat inkübe edildiler. Hücre canlılığı MTT testi ile çalışılırken, IL-8 ve GM-CSF protein düzeyi ELISA, gen ekspresyonu RT-PCR ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is associated with chronic airway inflammation that is resistant to steroids and current anti-inflammatory treatments. Recent studies suggest that soluble epoxide hydrolase inhibitors (sEHI) may reduce airway inflammation in animal models of COPD. However, it is not clear whether these agents show the same effect on human airway epithelial cells. The aim of the present study was to investigate effects of sEHI on primary bronchial epithelial cell (BEC) viability, release of inflammatory cytokines and gene expression in these cells. We cultured primary BECs from non-smokers, smokers and patients with COPD, and incubated these with 0.1,1,10 and 33µM sEHI for 24 hours in the absence and presence of 1ng/ml of interleukin (IL)-1β. Cell culture supernatants were analysed for granulocyte macrophage-colony stimulating factor (GM-CSF) and IL-8, whereas BEC viability was determined by MTT assay.