Sıçanlarda cep telefonu maruziyetinin testis morfolojisine olan etkilerinin stereolojik yöntem kullanılarak araştırılması
Evaluation of the effect of mobile phone exposure on the testis morphology in rats: A stereological study
  1. Tez No: 408254
  2. Yazar: MURAT ÇETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KIZILKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Cep telefonlarının (CT) oluşturduğu elektromanyetik enerji dokular üzerinde ısısal, ısısal olmayan, genetik ve kanserojenik etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, cep telefonlarından yayılan elektromanyetik alanın (EMA), sıçanların testis morfolojisine olan etkilerinin stereolojik teknikler kullanılarak değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca, üreme fonksiyonları ile ilişkili hormonal parametreler ile serum demir parametreleri de değerlendirildi. Çalışmada otuziki erkek Wistar albino sıçan (8-10 haftalık, 200±20 g) kullanıldı. Sıçanlar; Kontrol (K, n=8), Sham (S, n=8, 12 saat/gün), cep telefonu Konuşma (KO, n=8, 2 saat/gün) ve cep telefonu Bekleme (BEK, n=8, 12 saat/gün) olmak üzere randomize olarak dört gruba ayrıldı. Deney süresi bütün gruplar için 10 hafta idi. Testisin morfometrik ölçümleri bilgisayar destekli stereoloji analiz sistemi yardımıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The electromagnetic energy emitted from mobile phone (MP) reveals thermal, non-thermal, genetic and cancerogenic effects on the tissues. In the present study, it was proposed to evaluate the effect of electromagnetic fields (EMF) emitted from MP on the rat testis morphology using stereological techniques. Hormonal parameters related with reproduction functions and plasma iron parameters was also investigated. A total of thirty-two male Wistar albino rats (8-10 weeks old, 200±20 g) represented in this study. Animals were randomly divided into four groups as; Control (C, n=8), Sham (Sh, n=8, 12 h/day), mobile phone Speech (S, n=8, 2 h/day) and mobile phone Stand by (ST by, n=8, 12 h/day). The experiment duration was 10 weeks for all groups. Morphometric measurements of testis was determined by the help of a computer-assisted stereological analyses system.