Maryland ciddi ruhsal hastalığı olan bireylerin iyileşmelerini değerlendirme ölçeğinin Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirliği
The validity and reliability of Turkish form of the Maryland assessment of recovery in people with serious mental illness
  1. Tez No: 408255
  2. Yazar: HÜLYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ''Maryland ciddi ruhsal hastalığı olan bireylerin iyileşmelerini değerlendirme ölçeği (MİDÖ)"nin Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metodolojik araştırma türüne uygun olarak planlanıp gerçekleştirilen araştırmada MİDÖ Türkçe'ye uyarlanarak dil geçerliliği değerlendirilmiş ve gerekli düzenlemelerle ölçeğe son hali verilmiştir. Ölçek Kasım 2012- Haziran 2013 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ciddi ruhsal hastalıklardan (şizofreni, şizoaffektif bozukluk, iki uçlu bozukluk ve majör depresyon) herhangi birinin tanısını almış ve tedavi için başvuran 157 hastaya uygulanmıştır. Test-tekrar test güvenilirliği için aynı örneklem grubundan alınan 68 hastaya 7-15 gün sonra tekrar ölçek uygulanmıştır. Ölçeğin dil geçerliliği için uzman görüşlerine başvurulmuş, yapı geçerliliği için faktör analizi yapılmıştır. MİDÖ' nün güvenilirliğini değerlendirmek için Cronbach α güvenirlik katsayısı, madde analizi ve test-tekrar test analizleri yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin tek faktörlü bir yapı gösterdiği; Cronbach α güvenilirlik katsayısının 0.874 ve madde toplam madde korelasyon katsayıları sadece bir maddenin dışında 0.30'un üzerinde bir değer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the objective of determining the validity and the reliability of the Turkish version of "The Maryland Assessment of recovery in people with serious mental illness Scale (MARS). For the language validity of the scale the shape of a methadological kind of study, the MARS was adapted to Turkish and its language validity was evaluated. After necessary arrangements, the last version of the scale was applied to 157 patients who people with serious mental illness (schizophrenia, schizoaffective disorder, bipolar disorders, majör depression) being treated in the Psychiatry polyclinics of the Şahinbey Research Hospital of Gaziantep University and Dr. Ersin Arslan State Hospital between November 2012- June 2013. After seven to fifteen days, re-test was applied to 68 patients taken from the same sample group for test- re-test reliability. Experts' view points were taken for the language validity of the scale and a factor analysis was made for the structural validity of the scale. Croanbach α reliability coefficient, item analysis, test-retest analysis were made for the evaluation of the reliability of the scale. As a result of the explanatory factor analysis, it was determined that the scale showed one-factor structure, and that Croanbach α reliability coefficient was 0.874, and that item-total-item point correlations were value of more than 0.30, except for only one item.