Kostik özofagus yanığında darlık gelişmesini önlemeye yönelik yöntemlerin incelenmesi (Deneysel çalışma)
- Tez No: 40826
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL ZORLUDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Ciddi kostik özofagus yanıkları, tedavisi çok güç striktürlere neden olabilmektedir. Striktür geliştikten sonra uygulanılacak tedavi yöntemlerinde belirli bir düzenleme yapılmış olmasına karşın, striktür gelişmesini önleyecek yöntemler konusunda görüş birliği sağlanamamıştır. Konuyla ilgili çalışmaların 40 yıl öncesine uzanmasına rağmen, insanlarda kontrollü çalışma yapma zorluğu, tartışmaların günümüze kadar sürmesine neden olmuştur. Tartışmalara ışık tutati'mek amacıyla KÖY'e bağlı striktürü önlemeye yönelik yöntemlerden en sık kullanılan antibiyotik, steroid, stent ve TPN uygulamalarını deneysel olarak kıyaslamak için bu çalışma planlanmıştır. Çalışmanın genel bilgiler kısmında özofagus anatomisi, histolojisi, KÖY ve KÖS fizyopatolojisi, kliniği, tanı ve komplikasyonları ile tedavisi hakkında bilgi verildi. Gereç ve yöntem bölümünde yanık standardizasyonu amacıyla yapılan pilot çalışmalar, yanık modeli, deneklerin gruba dağılımı, deney süresince uygulanan tedavi yöntemleri, radyolojik, histopatolojik ve istatistiksel değerlendirme açısından yapılanlar hakkında kapsamlı olarak anlatıldı. Çalışma Çukurova Üniversitesi Deneysel Cerrahi Araştırma ve Uygulama Merkezinde (DECAM) gerçekleştirildi. Deneyde yaşları 3-5 ay arasında değişen 130 adet Wistar Albino rat kullanıldı. Yanık Gehanno ve Guedon'nun tarif ettiği yöntemle%50'lik NaOH kullanılarak oluşturuldu. Yanık laparotomi yoluyla prepare edilen 2 cm. lik intraabdominal özofagussegmentinin, anterograd ve retrograd yoldan konulan kateterler aracılığıyla izole edilmesi suretiyle yapıldı. Ratlardan 30 adedi erken dönemde kaybedildiğinden değerlendirmeye alınmadı. Deneyde yanık, antibiyotik, steroid, İPN, stent, sham operasyonu grubu olmak üzere altı grup belirlendi. Standart yanık oluşturulup herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmayan yanık grubunda 25, diğer gruplarda 15'er rat olmak üzere toplam 100 denek değerlendirildi. Deney süresi altı hafta olarak sınırlandırıldı. Deney süresi bitiminde, özofagogram çekildikten sonra ratlar sakrifıye edildi. Her bir deneğin örofagusu histopatolojik olarak incelendi, H + E ve V.G. boyama teknikleri ile fibrozis gelişme oranları kıyaslandı ve derecelendirildi. Çalışmamızın sonucunda sham grubuna giren ratlarda mortalite, histopatolojik olarak fibrozis ve radyolojik olarak darlık varlığı saptanmadı. Antibiyotik kullanılan tedavi gruplarında mortalitenin belirgin ölçüde az olduğu görüldü. Antibiyotik grubundaki mortalite oranı (%6.7) ile steroid grubundaki (%13.3) arasında istatistiksel yönden anlamlı fark yokken (p > 0.05), bu iki grubun mortalite yönünden yanık, İPN ve stent gruplarındaki mortalite oranı (sırasıyla %36, %33.3, %26.7) ile kıyaslanmasında istatistiksel yönden anlamlı fark vardı (p < 0.05). İstatistiksel açıdan anlamlı fark gösterilemese de, en yüksek fibrozis varlığı oranının yanık grubu ve İPN grubunda (sırasıyla %84ve %86.7) olduğu belirlendi. Radyolojik olarak darlık varlığı açısından sham grubu dışındaki arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Tartışma bölümünde, çalışmanın bulguları kaynaklarla karşılaştırılarak tartışıldı, elde ettiğimiz sonuçlar ve gruplar arasındaki farkların nedenleri irdelendi. Yaptığımız kontrollü deneysel çalışmamızla kostik özofagus striktürünü önlediği öne sürülen tedavi yöntemlerinden en sık kullanılanlar kıyaslanmış olup, herhangibirinin diğerine belirgin üstünlüğü olmadığı ve hiç birinin de daqığı önlemede fazla yararlı olmadığı sonucuna varıldı..
Özet (Çeviri)
SUMMARY Accidental caustic ingestion, a problem of childhood, can lead to esophageal stricture formation. Although it is well known how to treat esophageal strictures, there are still some discussion how to prevent this complication. In order to compare the most popularized treatment methods which are said to be effective for preventing caustic esophageal strictures, we have designed this controlled experimental study. Our study had been attempted in Experimental Surgery and Research Center of Çukurova University. Wistar Albino rats are used in this experiment. The caustic burn is created with 50% sodium hydroxide, by using the model of Gehanno and Guedon. In this study 1 30 rats were used, 30 early deaths were excluded from the experiment. We performed six groups which are named as follows: burn group, steroid therapy group, antibiotic group, intraperitoneal nutrition (IPN) group, stent group and sham operation group. Each of the study groups was having 1 5 rats, except burn group in which there were 25 rats. Six weeks after creating fye burn, esophogograms were taken and the rats were sacrificed for histopathologic investigations. At the end of our controlled experimental study we have found no mortality, stricture on X-Ray or fibrosis in the sham operation group. By the usage of -42-antibiotics the mortality rate was significantly decreased.