Deneysel özofagus yanığında ibuprofenin etkileri
Effects of ibuprofen in experimental esophagus burn
- Tez No: 230337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN HEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kostik özofagus yanıkları günümüzde halen klinik bir sorun olmaya devam etmektedir. Özellikle özofagus yanıklarına bağlı darlık gelişimine yönelik tedavi yöntemleri önemini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı tedavide bir non-steroid antiinflamatuvar bir ajan ibuprofenin özofagus yanığı üzerine olan etkilerini araştırmak ve çıkacak sonucu klinik tedaviye yansıtmaktır.Çalışmada 30 adet Wistar Albino türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak sham, yanık ve ibuprofen grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Yanık ve ibuprofen gruplarında Gehanno ve Guedon tarafından tarif edilen standart yanık modeline uygun olarak yaklaşık 3 cm'lik abdominal özofagus segmentinde %10'luk NaOH çözeltisi ile özofagus yanığı oluşturuldu. Sham grubu sıçanlarda izotonik solüsyon verildi. İbuprofen grubuna 28 gün boyunca 90 mg/kg/gün dozunda ibuprofen peroral yolla verildi. 28 gün sonunda ratlara özofagogram çekildi. Aynı gün ratlar sakrifiye edildi. Yanık oluşturulan segment çıkarılarak biyokimyasal ve histopatolojik çalışma için iki eşit parçaya bölündü. Doku örneklerinde biyokimyasal olarak hidroksiprolin (HP), malondialdehit (MDA), histopatolojik olarak bağ dokusu skoru (BDS) ve stenoz indeksleri (Sİ) ölçüldü.Çalışma sonunda sham ve ibuprofen grubunda ağırlık artışı, yanık grubunda ise ağırlık kaybı olduğu görüldü. Çekilen özofagografide sham grubunda özofagusta darlık olmadığı, yanık grubunda distal özofagusta darlık geliştiği izlendi. İbuprofen grubunda yanık oluşturulan segmentte pasajı engellemeyen hafif darlık olduğu izlendi. Özofagus duvarında ölçülen hidroksiprolin düzeyleri ibuprofen grubunda ( 3.28±0.27 µg/mg yaş doku ) sham grubuna ( 1.54±0.08 µg/mg yaş doku) göre yüksek olmasına karşın yanık grubuna ( 4.82±0.60µg/mg yaş doku ) göre anlamlı derecede azalmış olarak bulundu. Malondialdehit düzeyleri sham, yanık ve ibuprofen gruplarında sırasıyla 14.78 ± 1.43, 28.75 ± 3.81, 23.97 ± 4.80 nmol/g yaş doku olarak bulundu. Yanık grubunda MDA düzeyi sham grubuna göre anlamlı derecede artmış olmasına karşın, ibuprofen grubunda gerek sham gerekse yanık grubuna göre anlamlı bir fark saptanmadı. Histopatolojik incelemelerde bağ dokusu skoru sham, yanık, ve ibuprofen gruplarında sırasıyla 0.00 ± 0.00, 2.62 ± 0.37, 1.50 ± 0.26 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Caustic esophagus burns are still a clinical challenge in these days. Especially treatment modalities against development of stenosis after esophagus burns are still important. The aim of this study is to search the effect of ibuprofen treatment, a non-stereoid antiinflammatory drug, on esophagus burns and transform the results to clinical treatment.In this study 30 Wistar albino type rats were used. Rats were randomly divided into 3 groups as sham, burn and ibuprofen groups. In burn and ibuprofen groups; an esophagus burn was created by 10% NaOH solution in a abdominal segment of about 3 cm according to standart burn model which is described by Gehanno and Guedon. To rats in the sham group, isotonic solution was given. Ibuprofen was given perorally at 90 mg/kg/day dosage to the ibuprofen group. Twenty-eight days later an esaphagogram was taken. The rats were sacrified the same day. The burn created segment was extracted and divided into two equal parts for biochemical and histopathologic examination. In the tissue samples; biochemically hydoxypirolin (HP), malondialdehide (MDA) and histopathologically connective tissue score (CTS) and stenosis indexes (SI) were evaluated.At the end of the study, there was weight gain in sham and ibuprofen groups and weight loss in burn group. In the esaphagogram no stenosis was seen in esophagus in sham group, and stenosis in distal esophagus was observed in burn group. In the ibuprofen group a slight narrowness which didn?t affect the passage was observed. Hydoxypirolin levels assessed from esophagus wall in the ibuprofen group (3,28 ±0,27 µg/mg wet tissue) was higher than the sham group (1,54± 0,08 µg/mg wet tissue) but it was significantly lower than the burn group (4,82 ±0,60 µg/mg wet tissue). Malondialdehyde levels were; 14.78 ± 1.43, 28.75 ± 3.81, 23.97 ± 4,80 nmol/g wet tissue in the sham, burn and ibuprofen groups, respectively. Although MDA levels were significantly increased in burn group against sham group, in the ibuprofen group no important difference was seen between sham and burn group. In histopathologic examination the connective tissue score in sham, burn and ibufen groups were 0.00 ± 0.00, 2.62 ± 0.37, 1.50 ± 0.26, respectively.