Preeklampsili hastaların göbek kordonunda anjiyogenezisin araştırılması
The investigation of angiogenesis in umblical cord of patients with pre-eclampsia
- Tez No: 408260
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜNCÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında preeklampsili hastaların göbek kordonunda anjiyogenezisin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda doğum yapan 45 kadından alınan göbek kodonlarında yapılmıştır. Kadınlardan 30'u preeklampsi (15'i hafif, 15'i şiddetli) teşhisi konmuş, 15'i de herhangi bir hastalığı olmayan (kontrol grubu) kadınlardı. Doğumu takiben alınan göbek kordonu parçaları histolojik inceleme için takibe alındı. Hazırlanan preparatlar hematoksilen eozin ve Masson trikrom boyaları ile boyanarak histopatolojik gözlemler ve ölçümler yapıldı. Ayrıca VEGF ve CD34 yoğunluğunu tespit etmek için immünohistokimyasal boyamalar kullanıldı. Çalışmada preeklamptik hastalarda VEGF'nin arttığı, buna karşılık CD34 açısından preeklamptik gebeler ile normal gebeler arasında farklılık olmadığı tespit edildi. Aynı zamanda preeklamptik gebelerin umblikal arter duvar kalınlığı ve umblikal ven lümen çapları kontrol grubuna göre artmıştı. Buna karşılık umblikal arter lümen çapı ve umblikal ven duvar kalınlığı preeklampsili gruplarda azalmıştı. Preeklampsili gebelerin umblikal arterlerinde kollajen içeriği de artmıştı. VEGF ve kollajen oranının preeklamptik gebelerde arttığı, CD34 açısından ise preeklamptik ve normal gebeler arasında bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, biz preeklampside hipoksinin VEGF'yi ve dolayısıyla anjiyogenezisi arttırdığını ve umblikal damarlardaki kollajen oranındaki değişmenin ise enzimatik değişikliklere bağlı olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the angiogenesis in umbilical cord of the patients with pre-eclampsia. For this purpose 45 pregnants admitted to Gaziantep University Medicine Faculty, Sahinbey Research and Application Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology have been included to the study. While 30 of the pregnants were pre-eclamptic (15 mild, 15 heavy) the remain 15 pregnants were normal. The umbilical cord fragments after birth were taken for histological examination. Preparations were stained with hematoxylin and eosin staining method and histopathological observations and measurements were made. It has been found that while VEGF intensity is higher in pre-eclamptic pregnants, there is not differency between the two groups according to CD34. As a result of the study, it has been found that arterial wall thickness and ventricle lumen diameter is significantly higher than the control. In contrast artery lumen diameter and vein wall thickness was significantly higher in control group compared with preeclamptic group. It has been found that while VEGF intensity higher in pregnants with pre-eclampsia there was not found any difference between the two groups in terms of CD34. Consequently, we found that hypoxia increases VEGF and angionesis in preeclampsia and thought that the collagen changes observed in umbilical veins may be due to enzymatic changes.