Katarakt hastalarının lens ön kapsülünde ICAM-1 ve vimentin'in araştırlılması
  1. Tez No: 408279
  2. Yazar: CAN LOKMAN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AKYOL SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Katarakt cerrahisi planlanan; normal senil, diabetik, pseudoeksfoliatif katarakt gruplarında, farklı katarakt tipleri ve farklı nükleus sertliğine sahip kataraktların lens ön kapsülündeki ICAM-1 ve Vimentin düzeylerini değerlendirmek ve karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Mayıs 2015 - Haziran 2015 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Göz Hastalıkları polikliniğinde katarakt tanısı alıp, fakoemülsifikasyon cerrahisi yapılan toplam 60 olgu üzerinde yapıldı. Çalışmaya katılan hastaların 18 tanesinde pseudoeksfoliasyon sendromu, 21 tanesinde diabetes mellitus, 21 tanesinde de normal senil katarakt mevcuttu. Hastaların 39 tanesinde nükleer katarakt, 11 tanesinde kortikal katarakt, 10 tanesinde de arka subkapsüler katarakt mevcuttu. Hastaların 39 tanesi grade 3, 17 tanesi grade 2, 4 tanesi de grade 4 nükleus sertliğine sahipti. Klasik fakoemülsifikasyon prosedüründe kapsüloreksis ile çıkarılıp -80 0C de bekletilen lens ön kapsül materyalinde ICAM-1 ve Vimentin düzeyleri ölçüldü ve gruplar arasında One Way Anova ve Kruskal-Wallis testleri ile karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Olguların yaşları 46 ile 84 arasında değişmekte olup ortalama yaş 65,73 ± 9,68'dır. Lens ön kapsülündeki vimentin düzeyi; Pseudoeksfoliatif kataraktlarda 12,36 + 1,40 ng/ml, Diabetik kataraktlarda 12,62 + 1,35 ng/ml, normal senil kataraktlarda 13,08 + 1,23 ng/ml olarak bulundu. Hasta gruplarında lens ön kapsülünde vimentin düzeylerindeki fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.231). Lens ön kapsülündeki vimentin düzeyi; kortikal kataraktlarda 12,38 + 1,22 ng/ml, nükleer kataraktlarda 12,86 + 1,34 ng/ml, arka subkapsüler kataraktlarda 12,44 + 1,45 ng/ml olarak bulundu. Farklı katarakt tiplerinde, lens ön kapsülünde vimentin düzeyleri arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.463) Lens ön kapsülündeki vimentin düzeyi; Grade 2 nükleus sertliğinde 12.23 + 1,27 ng/ml, Grade 3 nükleus sertliğinde 12,91 + 1,36 ng/ml, Grade 4 nükleus sertliğinde 12,70 + 1,06 ng/ml olarak bulundu. Farklı nükleus sertliği olan katarakt hastalarının, lens ön kapsülünde vimentin düzeyleri arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.220). Lens ön kapsülündeki ICAM-1 düzeyi; Pseudoeksfoliatif kataraktlarda 120,94 + 34,88 pg/ml, Diabetik kataraktlarda 124,02 + 29,63 pg/ml, normal senil kataraktlarda 120,95 + 24,25 pg/ml olarak bulundu. Hasta gruplarında lens ön kapsülünde ICAM-1 düzeyleri arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.972). Lens ön kapsülündeki ICAM-1 düzeyi; kortikal kataraktlarda 121,45 + 29,38 pg/ml, nükleer kataraktlarda 121,02 + 29,97 pg/ml, arka subkapsüler kataraktlarda 123,78 + 27,24 pg/ml olarak bulundu. Farklı katarakt tiplerinde lens ön kapsülünde ICAM-1 düzeyleri arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.815). Lens ön kapsülündeki ICAM-1 düzeyi; Grade 2 nükleus sertliğinde 113,84 + 14,96 pg/ml, Grade 3 nükleus sertliğinde 122,43 + 32,09 pg/ml, Grade 4 nükleus sertliğinde 146,45 + 32,42 pg/ml olarak bulundu. Nükleus sertliği arttıkça lens ön kapsülünde ICAM-1 düzeylerinde görülen artış istatiksel olarak anlamlı bulundu. (p=0.042). Sonuç: Bu şekilde daha geniş serilerde yapılacak olan kapsamlı çalışmalar, altta yatan mekanizmaların daha iyi anlaşılmasına ve buna bağlı olarak da katarakt gelişimi ve progresyonunun önlenmesine, yeni tedavi metodlarının uygulanmasına imkân sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate levels of intracellular adhesion molecule 1 (ICAM-1) and vimentin in anterior lens capsules of patients with normal senile, diabetic and pseudoexfoliative cataract scheduled for cataract surgery, and to compare these levels based on cataract type and nuclear hardness. Materials and Methods: Sixty patients who were diagnosed with cataract at the Ataturk University Ophthalmology outpatient clinic and underwent phacoemulsification surgery between May and June 2015 were included in the study. Of the 60 patients, 18 had cataract associated with pseudoexfoliation syndrome, 21 had cataract due to diabetes mellitus, and 21 had normal senile cataract. Thirty-nine of the cataracts were nuclear, 11 were cortical, and 10 were posterior subcapsular. Nuclear hardness was grade II in 17 patients, grade III in 39 patients, and grade IV in 4 patients. ICAM-1 and vimentin levels were measured from anterior lens capsule tissue obtained during standard phacoemulsification procedure and stored at -80°C. Levels were compared between groups using one-way ANOVA and Kruskal-Wallis tests. Results: The mean age of the patients was 65.73±9.68 years (range, 46-84 years). Mean vimentin levels in the anterior lens capsule were 12.36±1.40 ng/ml in pseudoexfoliative cataracts, 12.62±1.35 ng/ml in diabetic cataracts, and 13.08±1.23 ng/ml in normal senile cataracts. There was no significant difference between groups in vimentin level (p=0.231). Anterior lens capsule vimentin levels were 12.38±1.22 ng/ml in cortical cataracts, 12.86±1.34 ng/ml in nuclear cataracts, and 12.44±1.45 ng/ml in posterior subcapsule cataracts, with no statistically significant differences (p=0.463). There were also no significant differences found in anterior lens capsule vimentin levels with regard to nuclear hardness (12.23±1.27 ng/ml in grade II, 12.91±1.36 ng/ml in grade III, and 12.70±1.06 ng/ml in grade IV cataracts; p=0.220). Anterior lens capsule ICAM-1 levels were 120.94±34.88 pg/ml in pseudoexfoliative cataracts, 124.02±29.63 pg/ml in diabetic cataracts, and 120.95±24.25 pg/ml in normal senile cataracts, with no significant differences (p=0.972). Anterior lens capsule ICAM-1 levels were 121.45±29.38 pg/ml in cortical cataracts, 121.02±29.97 pg/ml in nuclear cataracts, and 123.78±27.24 pg/ml in posterior subcapsular cataracts; there were no significant differences in ICAM-1 levels associated with cataract type (p=0.815). According to nuclear hardness, anterior lens capsule ICAM-1 levels were 113.84±14.96 pg/ml for grade II, 122.43±32.09 pg/ml for grade III, and 146.45±32.42 for grade IV. There was a statistically significant rise in anterior lens capsule ICAM-1 level with increased nuclear hardness (p=0.042). Conclusion: Future studies with larger patient numbers are needed to elucidate the underlying mechanisms of cataract development and facilitate the prevention of cataract development and progression through the application of new treatment methods.