Lateral epikondilitli hastalarda splintlemeye karşılık ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) ve laser tedavisinin etkinliği
Laser and ESWT efficacy against splinting in the patients with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 408278
  2. Yazar: FATMA İÇYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA UZKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç lateral epikondilitli hastalarda Laser, ESWT ve splintlemenin etkinliğini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Yöntem: Hastalar rastgele yöntemle 20'şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba Splint tedavisi, ikinci gruba Splint ± ESWT tedavsi, üçüncü gruba Splint + Laser tedavisi verildi. Tüm gruplara 3 haftalık tedavi verilmiş olup olup Laser grubuna haftada 5 gün olmak üzere toplam 15 seans Laser tedavisi, ESWT grubuna da haftada bir kere olmak üzere toplam 3 seans ESWT tedavisi düzenlendi. Tüm gruplara 3 hafta süreyle lateral epikondil bandajı uygulandı. Her 3 gruba da günlük yaşam aktivitesi modifikasyonu olarak etkilenen taraf dirsek için tekrarlayıcı dirsek ve el bilek hareketleri, ağır yük kaldırma ve travmalardan kaçınmaları önerildi. Hastalar tedavi öncesi, 1. ay ve 3. ayda değerlendirildi. Hastaların istirahat, gece ve hareketle oluşan dirsek ağrısı 0-10 cm.'lik Visüel Analog Skala (VAS) ile,kavrama kuvveti Jamar Dinamometre ile, fonksiyonel durum Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi: Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH),Duruöz Hand İndex( DHI) ve Hasta Bazlı Lateral Epikondilit Değerlendirme Testi - Patient Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) ile,yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile değerlendirildi. Bulgular: Ölçümlerin tedavi öncesi ile 1.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim in this study is to examineand compare the efficacay of Laser,ESWT and splintment in the patients with lateral epicondylitis. Method: The patients were divided in to three groups, consisting of 20 persons randomly.Splint treatment was given for the first group, splint were added to ESWT treatment in the second group and third group recived splint and laser treatment. Three week-treatment was given for all groups. Total 15 session-laser treatment was given to laser group for 5 days per a week,total tree session-ESWT treatment was given to ESWT group per a week. Lateral epicondyle bandage was applied to all groups for three weeks.In addition,repetitive elbow and wrist movements, heavy weight lifting and avoidance from traumas as daily life activities modification for affect edside were advised for all groups. The patients were evaluated before the treatment, in the first and third months controls. Patients elbow pain occuring with the rest, night and with the movement was evaluated by means of 0-1Ocm Visual Analogue Scale(VAS), and grasp force by Jamar Dynamometer and functional situation by Disabilities Of The Arm, Shoulder and Hand (DASH),Duruoz Hand Index (DHI), Patient Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE)and quality of life by NSP (Nottingham Health Profile.