Hemşire ve hemşire öğretim elemanlarının hemşireliğin geleceğine ilişkin algıları
Perceptions of nurses' and nurse educators' regarding the future of nursing
- Tez No: 408293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırma, hemşire ve hemşire öğretim elemanlarının hemşireliğin geleceğine yönelik algılarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen niteliksel araştırma yönteminin kullanıldığı tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'daki devlet, özel ve üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler ve İstanbul'da devlet ve vakıf üniversiteleri içinde yer alan hemşirelik fakülteleri, sağlık bilimleri fakültelerinin hemşirelik bölümleri ve sağlık yüksekokullarında görevli hemşire öğretim elemanları oluşturdu. Araştırmada veriler hemşireler ve hemşire öğretim elemanları ile yapılan bireysel derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak 21 hemşire ve 16 hemşire öğretim elemanı olmak üzere 37 katılımcı ile gerçekleştirildi. Niteliksel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi yapıldı. Araştırmada bulgular katılımcıların hemşireliğin geleceğinin insan, toplum, çevre, sağlık bakımı sisteminde yaşanacak değişimler ve dünyadaki trendler doğrultusunda yapılandırılacağına yönelik algıları olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar, hemşirelerin ve hemşire öğretim elemanlarının hemşireliğin geleceğini etkileyecek etmenlerin farkında olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research was a descriptive study in which qualitative research method was utilized to reveal the perceptions of nurses and nursing faculty regarding the future of nursing. The sample of the study was nurses working in state, private and university hospitals in Istanbul as well as nursing faculty from nursing departments in state and private universities, nursing departments of health sciences faculties and health colleges in Istanbul. The study was conducted with 37 participants, including 21 nurses and 16 nursing faculty members, using individual in-depth interviews made with nurses and nursing faculty. Content analysis was made to analyze qualitative data. The study revealed that the participants' perceptions are based on that the future of nursing will be configured in accordance with changes in people, society, environment and healthcare system as well as the trends in the world. The results indicate that nurses and nursing faculty are aware of the factors that will affect the future of nursing.