Hemşire öğretim elemanları ve öğrencilerin hemşireliğin geleceğine yönelik algısı ile eğitimde yapay zeka kullanım davranışlarının karşılaştırılması
Comparision of nurse instructors' and students' perception of the future of nursing and behaviors of using artificial intelligence in education
- Tez No: 957420
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ULUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı; kamu ve vakıf üniversitelerindeki hemşire öğretim elemanları ve hemşirelik öğrencilerinin, hemşireliğin geleceğine yönelik algısı ve eğitimde yapay zekâ kullanım davranışlarının karşılaştırılmasıdır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırmada, örneklemi 90 hemşire öğretim elemanı ve 934 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sosyodemografik ve mesleki özellikleri içeren“tanıtıcı bilgi formu”ve“Hemşireliğin Geleceğine Yönelik Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 27 version ile analiz edilmiştir. Hemşireliğin geleceğine yönelik algı ölçeği toplam puan ortalaması öğrencide 106,37±20,00 (Min=31, Max=155), öğretim elemanında 119,83±15,53'tür (Min=76, Max=155) ve katılımcıların hemşireliğin geleceğine yönelik algısı pozitiftir. Öğrencilerin %86,3'ünün yapay zekâ kullanmış olduğu ancak %83,5'inin bir eğitim almadığı, %77,8'inin güncel gelişmeleri takip ettiği, yapay zekâ ile ilgili bilgi düzeyine ort 2,60±0,8 puan (5 üzerinden) verdiği belirlenmiştir. Öğretim elemanlarının %90'ının yapay zekâ kullanmış olduğu, %42,2'sinin eğitim aldığı, %77,8'inin güncel gelişmeleri takip ettiği, yapay zekâ ile ilgili bilgi düzeyine ort 2,69±0,77 puan (5 üzerinden) verdiği belirlenmiştir. Katılımcıların hemşireliğin geleceğine yönelik algısı ve yapay zekâ kullanım davranışları arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Birinci sınıf öğrencilerinin, vakıf üniversitesinde öğrenim görenlerin, hemşirelik eğitiminden memnun olanların, yapay zekâ teknolojilerindeki güncel gelişmeleri takip eden, hemşirelik eğitiminde yapay zekâ teknolojilerini çok sık kullanan, yapay zekâ teknolojilerinin hemşireliğin ve hemşirelik eğitiminin geleceğini olumlu etkileyeceğini düşünen öğrencilerin hemşireliğin geleceğine yönelik algısı daha olumludur. Yapay zekâ teknolojilerinin hemşireliğin ve hemşirelik eğitiminin geleceğini olumlu etkileyeceğini düşünen öğretim elemanlarının hemşireliğin geleceğine yönelik algısı daha olumludur. Araştırma sonuçlarının, eğitimde yapay zekâ kullanım durumu ve hemşireliğin geleceğine yönelik algı ile ilgili çalışmalar için veri tabanı sağlayacağı, eğitimde yapay zekâ kullanımına yönelik öneriler geliştirmede yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to compare the perception of nursing faculty members and nursing students in public and foundation universities regarding the future of nursing and their use of artificial intelligence in education. In this descriptive and correlational type study, the sample consisted of 90 nursing faculty members and 934 nursing students. The“introductory information form”including sociodemographic and professional characteristics and the“Perception Scale for the Future of Nursing”were used to collect data. The data were analyzed with SPSS version 27. The total mean score of the perception scale for the future of nursing was 106.37±20,00 (Min=31, Max=155) for students and 119.83±15,53 (Min=76, Max=155) for faculty members, and the participants' perception of the future of nursing was positive. It was determined that 86.3% of the students used artificial intelligence, but 83.5% did not receive any training, 77.8% followed current developments, and gave an average score of 2.60±0.8 (out of 5) for the level of knowledge about artificial intelligence. It was determined that 90% of the faculty members used artificial intelligence, 42.2% received training, 77.8% followed current developments, and gave an average score of 2.69±0.77 (out of 5) for the level of knowledge about artificial intelligence. It was determined that there were significant differences between the participants' perception of the future of nursing and their artificial intelligence usage behaviors. The perception of the future of nursing is more positive among first-year students, those studying at foundation universities, those who are satisfied with nursing education, those who follow current developments in artificial intelligence technologies, those who use artificial intelligence technologies very frequently in nursing education, and those who think that artificial intelligence technologies will positively affect the future of nursing and nursing education. The perception of the future of nursing is more positive among faculty members who think that artificial intelligence technologies will positively affect the future of nursing and nursing education. It is thought that the research results will provide a database for studies on the status of artificial intelligence usage in education and the perception of the future of nursing, and will be useful in developing suggestions for the use of artificial intelligence in education.