JWH-073 metabolitlerinin LC-MS/MS ile kan ve idrarda tayinleri
Determination of JWH-073 and metabolites in blood and urine with LC-MS/MS
- Tez No: 408311
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜKET ALPERTUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Eczacılık ve Farmakoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Forensic Medicine, Pharmacy and Pharmacology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Özturk, S. (2015). JWH-073 ve Metabolitlerinin LC-MS/MS ile Kan ve İdrarda Tayinleri. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Toksikoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Esrarın yan etkilerini azaltarak tedavi edici etkisini geliştirmek üzere sentezlenen sentetik kannabinoidlerin suistimali tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Endokannabinoid reseptörlere tetrahidrokannabinol (THC)'e benzer etki gösteren fakat farklı kimyasal yapıdaki bu maddeler, ciddi yan etkilere hatta ölümlere neden olmaktadır. Sentetik kannabinoidlerin bitkisel materyaller üzerine spreylenmesiyle hazırlanan karışımlar“doğal”ve“yasal”kandırmacasıyla internet üzerinden kolaylıkla satılmakta ve popülariteleri gün geçtikçe artmaktadır. Maddelerin farmakolojisi, toksik etkileri ve tayiniyle ilgili yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. JWH-073, JWH-073 N-bütanoik asit, and JWH-073 N-(4-hidroksibutil) maddelerinin katı faz ekstraksiyonunu takiben LC-MS/MS analizi ile kan ve idrarda tayini ve kantitasyonu amacıyla spesifik ve güvenilir bir metot geliştirilmiştir. Metodun doğrusallık (0.1 – 50 ng/mL), seçicilik, gün içi ve günlerarası doğruluk ve kesinlik (CV < 15%), geri kazanım (% 75-95), teşhis sınırı (LOD) (0.08-0.13 ng/mL), ve tayin alt sınırı (LOQ) (0.11-0.17 ng/mL) parametreleri açısından validasyonu yapılmıştır. Ayrıca matriks etkisi, stabilite ve proses etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oztürk, S. Determination of JWH-073 and metabolites in blood and urine with LC-MS/MS. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Pharmaceutical Toxicology. Master Thesis. Istanbul. Abuse of synthetic cannabinoids which were synthesized for improving the therapeutic effects of cannabis by reducing the adverse effects, has reached dangerous dimensions. These chemicals which have similar effects on endocannabinoid receptors with tetrahydrocannabinol (THC) but different chemical structure, have more serious side effects and even cause death. The mixtures which were prepared by spraying synthetic cannabinoids to herbal materials being sold as“natural”and“legal”with trickery over the internet and its popularity is increasing day by day. The studies about synthetic cannabinoids on pharmacology, toxic effects and, detection are very limited. A specific and reliable method has been developed for the detection and quantification of JWH-073, JWH-073 N-butanoic acid, and JWH-073 N-(4-hydroxybutyl) in blood and urine using solid-phase extraction followed by LC–MS/MS analysis. The method has been validated in terms of linearity (0.1 – 50 ng/mL), selectivity, intra-assay and inter-assay accuracy and precision (CV < 15%), recovery (% 75-95), limits of detection (LOD) (0.08-0.13 ng/mL), and quantification (LOQ) (0.11- 0.17 ng/mL). Matrix effects, stability, and process efficiency were also assessed.