Jwh-122 ve jwh-122 n-(4-hidroksipentil) metabolitinin lc-ms/ms ile kanda tayini
Determination of jwh-122, jwh-122 n-(4-hydroxypentyl) in blood by lc-ms/ms
- Tez No: 476614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kannabinoidlerin kullanımı kemoterapi tedavisi gören hastalarda istenmeyen yan etkilerin oluşumunu engellemek için laboratuvarda sentezlenmeleri ile başlamıştır. Son yıllarda uyuşturucu kullanımında sentetik kannabinoidlerin (SK) öne çıktığı görülmektedir. Sentetik kannabinoidler organik bir çözücü içerisinde çözülerek bitkisel örneklerin üzerine farklı derişimlerde püskürtülerek kullanılır. Her bir ambalaj içerisinde aynı derişimde olmadıkları takdirde sentetik kannabinoid kullanımı ölümlere sebep olabilmektedir. Sentetik kannabinoidlere özgü düzenlemelerin bulunmaması kullanımlarının günden güne artmasına neden olmaktadır. Artan tüketimleri ile birlikte dozaj ve içerik açısından yapılarının tam olarak bilinmemesi ciddi bir problem haline gelmektedir. JWH-122, JWH-122 N-(4-hidroksipentil) maddelerinin sıvı-sıvı ekstraksiyonunu takiben LC-MS/MS analizi ile kanda tayini ve kantitasyonu amacıyla sipesifik ve güvenilir bir metot geliştirilmiştir. Metodun doğrusallık (0.05 – 50 ng/mL), seçicilik, gün içi ve günlerarası kesinlik (< 10%), geri kazanım (% 70-80), teşhis sınırı (LOD) (0,041-0,061ng/mL), ve tayin alt sınırı (LOQ) (0,058-0,076ng/mL) parametreleri açısından validasyonu yapılmıştır. Ayrıca matriks, stabilite ve proses etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Usage of cannabinoids has been started by synthesis in laborotories to prevent the undesirable side effects of chemotheraphy on patients. Synthetic cannabinoids (SC) are taking place on the frontline of drug use. Synthetic cannabinoids are used by spraying on vegetative samples in different concentrations after solvation in an organic solvent. Synthetic cannaboids can cause death in case it has different concentrations in every package. The lack of specific regulations for cannaboids provides an oppurtunity increase of usage day by day. Associated with increase consumption of cannaboids, unclear knowledge of their dosage and content are becoming a serious problem. A specific and reliable method has been developed for the detection and quantification of JWH-122, JWH-122 N-(4-hydroxypentyl) in blood using solid-phase extraction followed by LC–MS/MS analysis. The method has been validated in terms of linearity (0.05 – 50 ng/mL), selectivity, intra-assay and inter-assay precision (< 10%), recovery (% 70-80), limits of detection (LOD) (0,041-0,061ng/mL), and quantification (LOQ) (0,058-0,076ng/mL). Matrix effects, stability, and process efficiency were also assessed.