Baş boyun kanseri tedavisi gören hastalarda oral mukozitlerin, enflamasyon modülatörü olan kemokinlerin kan seviyeleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of oral mucositis and blood levels of proinflammatory chemokines association in patients undergoing radiotherapy for head and neck malignancies
- Tez No: 408318
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Oral mukozitler özellikle onkoloji pratiğinde sıklıkla kullanılan, kemoterapi ve radyoterapinin sık görülen komplikasyonlarındandır. Özellikle baş-boyun bölgesinde yapılan radyoterapide bu komplikasyon % 100 'e yaklaşan oranlarda görülmekte ve hastanın tedavi sırasındaki hayat kalitesini önemli derecede etkilemektedir. Mukozit oluşumunda radyoterapi etkisi ile doku hasarını enflamasyon, ülserasyon ve iyileşme süreci takip eder. Enflamasyonda etkisi olan pek çok molekül var olmakla beraber kemokinler ile ilgili çalışmalar son yıllarda artmıştır. Kemokinler proenflamatuar sitokinler olup inflamasyonda ve infeksiyonlara karşı konakçı cevabında lökositlerin dokulara yerleşiminde önemli bir basamağı teşkil etmektedir. Bu nedenle bu tez araştırmasında baş-boyun kanseri nedeniyle tedavi gören hastalarda oluşan mukozitlerin oluşum ve gelişim mekanizmasını incelemek, gelişiminde etkili olan faktörlerin ortaya konmasına katkıda bulunmak için proenflamatuar sitokinlerden olan kemokinlerin kan düzeyleri ile oluşan mukozitlerin şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Cerrahisi ABD. kliniğine başvuran baş boyun kanseri tedavisi gören gönüllü hastalardan kanser tedavi öncesi, radyoterapinin 7. ve 14. günü ile tedaviden sonraki 3. ayda kan örneği alınmıştır. Hastaların kanser tedavisi boyunca düzenli kontrolleri yapılmış ve mukozit varlığı ile şiddeti not edilmiştir. Kemokin (Eotaxin, GRO-α, IP-10, MIG, MCP-1, MCP-2, MCP-3, MIP-1α, MIP-1β, and RANTES) düzeylerinin tayini luminometri cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, baş boyun kanseri nedeniyle radyoterapi gören hastalarda, oral mukozit şiddeti ile kanda kemokin seviyelerinin direk ilişkisi olmadığı görülmüştür. Oral mukozit oluşumunun ve kemokin üretiminin kompleks birer süreç olduğu ve birçok faktöre bağlı olarak gelişebileceği sonucuna varılmıştır. Bu konuda yapılacak daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Oral mucositis is a frequent and severe side effect associated with radio/chemotherapy for head and neck malignancies. In particular, this complication in radiotherapy in head and neck region is seen to 100 %, and the patient approaching the proportions of a significant effect on the quality of life during treatment. This sequence has been described as a five-phase process beginning with clonogenic cell death and the release of reactive oxygen species. Although many molecule which have the effect on inflammation, the studies about chemokines have increased in recent years. Chemokines represent the largest family of cytokines, forming a complex network for the chemotactic activation of all leukocytes. Therefore, we aimed to examine the mechanism of formation and development of the oral mucositis which in patients treated for head and neck cancer, to contribute to the development of the imposition of the factors affecting the blood levels of chemokines and the relationship between the severity of mucositis in this thesis research. 30 patients with malignancies of head and neck were recruiting to this study. Blood samples were obtained from patients prior to cancer treatment, at the 7th and 14th fraction of radiotherapy and 3 months after therapy. Regular oral examinations of cancer patients were performed during the cancer treatment in 7 days intervals, oral mucositis presence and severity were noted. Chemokines (Eotaxin, GRO-α, IP-10, MIG, MCP-1, MCP-2, MCP-3, MIP-1α, MIP-1β, and RANTES) levels were measured by using luminometer device. In conclusion, in patients undergoing radiotherapy for head and neck malignancies, the severity of oral mucositis has been found not to correlated with blood levels of chemokines directly. This demonstrates the complex formation of oral mucositis and production of chemokines as illustrated by the combined expression of many different factors. Further studies will be needed to clarify the mechanism of chemokines and oral mucositis.