Preterm bebeklerin okul öncesi dönemde denge, koordinasyon ve görsel algı alanlarının değerlendirilmesi
The assessment of balance, coordination and visual perception for preterm babies in preschool period
  1. Tez No: 408319
  2. Yazar: TURGAY ALTUNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Preterm bebeklerde uzun dönem gelişimsel problemler sık görülmektedir. Çalışmadaki amacımız preterm bebeklerin okul öncesi dönemdeki motor ve algısal becerilerini değerlendirmek ve bu iki farklı alan arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmaya 2007-2010 yılları arasında 32 hafta altı ve 1500 gr'dan düşük doğan 30 çocuk ve kontrol grubu olarak aynı tarihler arasında zamanında doğan 30 çocuk alınmıştır. Motor becerileri değerlendirmek için Çocuklar İçin Hareket Değerlendirme Bataryası (ÇİHDB) (Movement Assessment Battery for Children), görsel algıyı değerlendirmek için Frostig Görsel Algı Testi, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığı ölçmek için WeeFIM Çocuklar İçin Günlük Yaşam Aktivitelerinde Bağımsızlık Ölçütü kullanılmıştır. Pretermlerin ortalama test uygulama yaşı 66 (±8,4) ay, term grubunun ortalama 60 (±10,5) aydır. Preterm grupta ortalama doğum haftası 30,6 (±1,6), doğum ağırlığı 1511 (±343) gr'dır. Preterm grupta motor beceri problemi sıklığı (%40) term gruba (%23,3) göre daha fazla bulunsa da iki grup arasında motor beceri yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Preterm grupta görsel algı problemi sıklığı (%56,7) term gruba (%16,6) göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur (p=0,005). Pretermlerde el becerileri, denge ve görsel algı problemleri termlere göre daha sık görülmektedir. Pretermlerin 0-2 yaştaki muayene ve erken müdahale programları uzun dönemde karşılaşılabilecek motor beceri ve görsel algı problemleri dikkate alınarak planlanmalıdır. Okul öncesi, okul yaşı ve ergenlik döneminde preterm çocukların motor ve görsel algı becerilerini standart testlerle değerlendirmek faydalı olur. ÇİHDB testi 3-15 yaş arasında el becerileri, denge ve koordinasyon alanlarını standart bir şekilde ölçmek için pratik ve kullanışlı bir testtir.
Özet (Çeviri)
The Developmental disorders are seen oftenly in preterm babies at long term follow up. The aim of the study is assessing motor and perceptional abilities of preterm babies. This study encompasses 60 cases; from 2007 to 2010; 30 preterm babies are born smaller than 32 weeks and under 1500 gr birthweight and 30 term babies as the control group. The Movement Assessment Battery for Children-Second Edition is used for assessing motor abilites, The Frostig Test of Visual Perception for assessing visual perception and WeeFIM Functional Independence Measure for Children for assessing independence in daily activities. The average test age of preterms were 66(±8.4) months and average test age of term group was 60 (±10.5) months. Average gestation week for preterm group was 30.6 (±1.6), average birth weight was 1511 (±343) grams. Although motor skills problem has been found more in preterm group compared to term group, the difference between these two groups was not statistically significant. Visual perception problem in preterm (56.7%) was statististically significant than term (16.6%) group (p=0.005). Fine motor skills, balance and visual perception problems were found more often in preterms than terms. Examinations and early intervention programs of preterms in ages from birth to two year of age should be programmed due to motor skills and vision perception problems coming up in long term. It will be helpfull to have the assessment of motor and visual perception of preterm children in preschool age, school age and in adolescance period, with standart tests. Movement Assessment Battery for Childeren is an useful and practical test for evaluating fine motor skills, balance and coordination areas in a standart way.