ROR-alfa'nın potansiyel hedef genleri olan LGALS3 ve CFL1'in ateroskleroz ile ilişkisi
The relation of LGALS3 and CFL1, the potential candidate genes of ROR-alfa, with atherosclerosis
  1. Tez No: 408327
  2. Yazar: ALİ ALIZADEH KHOSROSHAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ERGİNEL ÜNALTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ateroskleroz, çevresel ve genetik faktörlerin etki ettiği multifaktöriyel bir hastalık olup, damar duvarının kalınlaşması ve esnekliğinin kaybolması ile karakterize edilmektedir. Ateroskleroz, dünya genelinde, en önde gelen ölüm nedenidir ve birden fazla hastalığa neden olan patofizyolojik bir süreçtir. Ateroskleroz gelişiminde, plak oluşumu ve aktivasyonunda, çeşitli metabolik, enflamatuvar, enfeksiyöz veya hemodinamik faktörler yer almaktadır. Etiyolojik, patofizyolojik, klinik ve epidemiyolojik karmaşıklığına rağmen, ateroskleroz önlenebilir bir hastalık olduğundan, oluşum mekanizmalarının aydınlatılması büyük önem taşımaktadır. BAP 3680 numaralı proje ile monositte tanımlanmış olan potansiyel ROR-alfa hedef genlerinden, literatür araştırması sonucu ateroskleroz gelişiminde önemli olduğu düşünülen 13 genin ROR-alfa ile fonksiyonel ilişkisi, ön çalışma kapsamında monosit hücre kültüründe ROR–alfa ligandları olan CGP52608 ve SR1001 varlığında kantitatif PZR metodu kullanılarak incelenmiş, RNA düzeyinde değişim gösterenlerden LGALS3 ve CFL1 genlerinin ekspresyon düzeyindeki ilişkilerinin protein düzeyinde de olup olmadığını belirlemek amacıyla tez kapsamında, immünofloresans ve konfokal mikroskopta görüntüleme yöntemleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis characterized with vessel wall thickening and loss of elasticity, is a multifactorial disease affected by both environmental and genetic factors. Atherosclerosis is the leading cause of death worldwide and a pathophysiological process involved in several diseases. Plaque formation and activation, various metabolic, inflammatory, infectious or hemodynamic factors are play a role in the development of atherosclerosis. Although etiological, pathophysiological, clinical and epidemiological complexity, atherosclerosis is a preventable disease and understanding of underlying mechanisms is very cruical. Melatonin and cholesterol which are known as important molecules related to heart-artery diseases including atherosclerosis are natural ligands of ROR alpha. On this basis, it is thought that ROR-alpha might play a role in pathogenesis of atherosclerosis or other cardiac diseases. Having reviewed the literature and along the same line with the study of BAP 3680 which concerned with potential target genes for ROR-alpha identified in monocyte, it was aimed to investigate the functional relationship between ROR-alpha and 13 genes thought to be crucial in pathogenesis of atherosclerosis in the presence of ROR-alpha ligands (CGP52608 and SR1001) in monocyte cell culture by using quantitative PZR method at RNA level. LGALS3 and CFL1 were selected after RNA level based analysis since they were found to have a relationship in the level of expression. To be able to determine whether they have the same relationship at protein level, ımmunofluorescence and confocal microscopy techniques were used.