Oral liken planus hastalarında mirna ekspresyonlarındaki değişimlerin incelenmesi
Assesment of mirna alterations in oral lichen planus patients
  1. Tez No: 391112
  2. Yazar: ŞADİYE MERVE ERİŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Oral liken planus (OLP), Dünya Sağlık Örgütü tarafından potansiyel malign bir bozukluk olarak tanımlanan mukokütanöz kronik enflamatuvar bir hastalıktır. OLP'nin patogenezi bilinmemekle birlikte bazı çalışmalar, CD8+ T hücrelerinin epitelyal hücreleri hedef alması sonucu ortaya çıkan bir otoimmün hastalık olduğunu ortaya koyar. mikroRNA (miRNA) 18-24 nükleotid uzunluğunda, tek iplikli, protein kodlamayan bir RNA çeşididir. Pek çok hücresel yolakta rol alan miRNA'lar bir çok hastalığın süreciyle de ilişkilendirilmişlerdir. miR-27b bazal keratinosit tabakada eksprese olduğu bilinen miRNA'dır. Enflamatuvar yolak düşünüldüğünde OLP hastalarında düşük ekspresyonu olduğu gösterilmiş olan miR-27b'nin düzenlediği enflamasyonla ilgili genlerin ekspresyon durumlarının OLP hastalarında araştırılması gereği ortaya çıkmıştır. OLP hastalarında miRNA ve/veya miRNA'lar tarafından hedef alınan genlerin ekspresyonlarında meydana gelen değişimlerinin saptanması OLP'nin halen kesin olarak bilinmeyen etiyopatogenezinin anlaşılmasına ışık tutacak veriler elde edilmesi ve tanıda kullanılacak yeni biyobelirteç/biyobelirteçler saptayabilmek açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada OLP hastalarının doku örneklerindeki miR-27b ve miR-27b'nin hedef aldığı genlerin (IL6-R, CD28, TGF-beta, IL1-beta, TNF-alfa) ekspresyon düzeyleri GZ-PZR yöntemiyle saptanarak kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oral lichen planus (OLP) is a chronic inflammatory mucocutaneous disease and classified as a potentially malignant disorder by the World Health Organization. Although the etiology and mechanisms of OLP pathogenesis have not been completely discovered, evidence indicates that OLP is an autoimmune disease mediated by cytotoxic T cells targeting epithelial cells. MicroRNAs (miRNAs) are a family of approximately 18-24 nucleotide-long non-coding single-stranded RNA molecules. They regulate gene expression at posttranscriptional level by degrading or blocking the translation of messenger RNA, which plays critical roles in the control of cell division, proliferation, differentiation and death. The purpose of this study is to investigate the expression of mir-27b and the target genes of miR-27b (IL6-R, CD28, TGF-beta, IL1-beta, TNF-alpha) in OLP comparing to healthy oral mucosa samples. Detection of the alterations of miRNA and its target genes expressions has a crucial role to understand the etiopathogenesis of OLP that still remains unclear, and to obtain data leads to develop novel and effective treatment methods. Besides it's also essential to find new biomarker/biomarkers for diagnosis of OLP. In this study, miR-27b and target gene expression was analyzed by using RT-qPCR. miR-27b expression was found significantly down-regulated in OLP comparing to healthy mucosa (p=0,0028).