Endemik Centaurea nerimaniae ekstresinin kanser hücre soylarında sitotoksik ve apoptotik etkileri
The cytotoxic and apoptotic effects of the endemic Centaurea nerimaniae plant extract on cancer cell cines
- Tez No: 408334
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZTÜRK SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'ye endemik bir bitki türü olan Centaurea nerimaniae'nin metanol özütünün HeLa (serviks adenokarsinomu) ve MDA-MB-231 (meme adenokarsinomu) hücreleri üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bitki özütünden hazırlanan 8 farklı konsantrasyonun hücre indeksi üzerine etkileri ve etken dozların belirlenmesi xCELLigence sistemi ile araştırıldı. Etken sitotoksik dozların apoptotik hücre ölümü üzerindeki etkilerinin incelenmesi için TUNEL yöntemi ve DAPI nukleus immünfloresan boyama yöntemi, ayrıca aktif kaspaz-3 tayini için de immünhistokimya yöntemi kullanıldı. C.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to investigate the cytotoxic and apoptotic effects of the methanol extract of Centaurea nerimaniae, which is an endemic species of Turkey, on HeLa (cervical adenocarcinoma) and MDA-MB-231 (breast adenocarcinoma) cells. The cells were treated with 8 different concentrations of C. nerimaniae over different time periods. The cytotoxic effects of the plant extract on cells were measured by using xCELLigence system. TUNEL assay and DAPI immunoflourescence staining of nuclei were used to examine plant extract effects on the apoptotic cell death with the effective cytotoxic doses, also immunohistochemistry method was used for the determination of active caspase-3. The results showed that the effective doses of C.