Parasetamol ve flurbiprofenin yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile yanyana analizi
Simultaneous determination of paracetamol and flurbiprofen by high-performance liquid chromatographic method
  1. Tez No: 408335
  2. Yazar: NEŞET NEŞETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAĞLIK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, patenti bulunan ancak henüz kullanıma sunulmamış, tablet formundaki parasetamol ve flurbiprofenin yanyana analizi için basit ve seçici yeni bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem ters fazlı C18 kolonda; fosforik asit ile pH:5.00'a ayarlanmış 0.1M sodyum asetat : asetonitril (40:60, h/h) mobil fazı ile 0.8 mL/dk akış hızında maddelerin ayrılması esasına dayanmaktadır. Dedeksiyon dalga boyu 247 nm' ye ayarlanmıştır. Maddelerin doğrusallık aralıkları parasetamol için 0,1-1.5 μg/mL ve flurbiprofen için 0.1-1.5 μg/mL olarak bulunmuştur. Teşhis (LOD) ve tayin sınırları (LOQ) ise sırası ile PAR için 16.33 ng/mL ve 54.45 ng/mL; FLU için 15.25 ng/mL ve 50.82 ng/mL' dir. Geliştirilen yöntemin validasyonu yapılarak, bu iki ilaç maddesinin tabletlerdeki analizine uygulanmıştır. Geliştirilen yöntem kolay, hassas ve tekrarlanabilir olup parasetamol ve flurbiprofenin yan yana tablet analizlerinde güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, with a patent but not yet available, a new simple and selective HPLC method was developed for the analysis of paracetamol and flurbiprofen in tablets. The method was based on separation by using a mobile phase acetonitrile– 0.1M sodium acetat solution (pH:5.00) (60:40,v/v) and reversed-phase C18 column. The mobile phase flow rate was 0.8mL/min. The substances were dedected 247nm. The linearity ranges were found as 0.1-1.5 μg/mL for paracetamol and flurbiprofen, respectively. The limits of detection and quantification were found to be 16.33 ng/mL and 54.45 ng/mL for PAR and 15.25 ng/mL and 50.82 ng/mL for FLU, respectively. The proposed method was successfully validated and applied to the determination of tablets. The developed method is simple, sensitive and reproducible and can be used safely routine simultaneous analysis of paracetamol and flurbiprofen in tablets.