Görsel uyarılmışpotansiyel (GUP) ve elektroretinogram (ERG) testleri için ışık yayan diyot (LED) kullanımı
Use of light emitting diode (LED) for visual evoked potential (VEP) and electroretinogram (ERG) recordings
  1. Tez No: 408336
  2. Yazar: SERKAN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT KARAMÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Görsel uyarılmışpotansiyel (GUP) kayıtlarında Zenon tipi flaşışık kaynağının yanarken“klik”sesi oluşturması flaşışık kaynağı kullanımının dezavantajlarından birisidir. Oluşan işitsel uyarılmışpotansiyel (İUP) bileşenleri zamansal olarak GUP'unkilerle örtüşmekte ve zıt polaritede olduklarından GUP yanıtını olumsuz etkilemektedir. Çalışmamızda yeni nesil LED (light-emitting-diodes) ışık kaynağı kullanılarak, elde edilen elektroretinogram (ERG) ve GUP yanıtlarında, flaşışık kaynağında uyaranla eşzamanlı oluşan sesin yanıtları kirletmesinin önlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 21 ile 30 arasındaki 31 gönüllü denek katılmıştır. LED ı şık kaynağı ve geleneksel flaşuyarım kaynağımız olan Zenon ışıklı uyarıcı ile hem sağhem sol gözden ayrı ayrı ERG ve GUP kayıtları alınmıştır. ERG kayıtlarındaki“a”,“b”, ve GUP kayıtlarındaki N2, P2 dalgalarının latans ve genlikleri“paired-ttesti”ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The“click”sound created by Xenon type flash light sourcewhile flashing is one of the disadvantages of the use of flash light source for thevisual evoked potential (VEP) recordings. The resulting auditory evoked potential (AEP) components temporally overlap with those of VEPs and negatively affect VEP response due to their opposite polarity. In our study, we aimed to prevent the artifactscaused by simultaneously occurring clicks of flash light source used in electroretinogram (ERG) and VEP recordingsby replacing it by a new generation LED (light-emitting-diodes). 31 volunteers participated in this study ages between 21 and 30. ERG and VEP responses were recorded from both left and right eyes separately, with LED light source and traditional Xenon light stimulator. Latencies and amplitudes of“a”and“b”componentsofERG responsesand N2 and P2 components offlashand LED VEP responseswere compared with“paired t test”. According to results, latencies of“a”and“b”componentsof LED stimulation were longer than those offlash stimulation, but the difference was not statistically significant.