Gestasyonel diyabet taramasında tek basamaklı 75 gr glukoz tolerans testi ile iki basamaklı 50 gr-100 gr glukoz tolerans testinin karşılaştırılması ve postpartum glukoz tolerans testi ile korelasyonlarının belirlenmesi
Comparison of one step 75 g glucose tolerance test and two step 50g-100g glucose tolerance test in gestational diabetes screening and determination of their correlation with postpartum glucose tolerance test
  1. Tez No: 408374
  2. Yazar: KUTLAY AYTAŞ YAZANEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İNANÇ MENDİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, randomize prospektif olarak 2014 yılı Ocak - Aralık ayları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran ve GDM taraması yapılması planlanan 857 gebede yapıldı. Hasta sayımız, 24-28. gebelik haftalarında olan, 75 gr OGTT ile tanı alan grupta 50 hasta, 50 gr - 100 gr OGTT ile tanı alan grupta 50 hasta (11 kişi iki basamaklı test ile dış merkezde tanı alarak sonraki takibine kliniğimizde devam etmiştir) olmak üzere toplam 100 hastadan oluşmaktadır. Çalışmamızda, tek basamaklı 75 gr OGTT ve iki basamaklı 50 gr-100 gr OGTT ile GDM tanısı alan hastalara postpartum 6. haftada 75 gr OGTT yaparak olumsuz gebelik sonuçları ve postpartum anormal glukoz sonuçları açısından karşılaştırmayı amaçladık. Maternal özellikler açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında kilo, boy, BMI, yaş, gravida ve parite açısından fark görülmedi. Gruplar arasında fetal doğum ağırlıkları, doğum haftaları ve doğum şekilleri açısından da fark yoktu. GDM'nin olumsuz gebelik sonuçlarından olan makrozomi, preeklampsi ve preterm doğum açısından yapılan incelemede gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Hastalara tedavi yöntemi olarak sunulan yalnızca diyet ve insülin seçenekleri arasında da iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. 75 gr OGTT ile tanı alan gruptaki HbA1c bakılma haftası ortalama 28,5 iken, 50 gr - 100 gr OGTT ile tanı alan grupta HbA1c bakılma haftası ortalama 30'dur.
Özet (Çeviri)
In this randomized prospective study, 857 pregnant woman admitted to the Akdeniz University, Medicine Faculty Hospital were tested with GDM screening between January and December 2014. In our study, we have 100 patients. 50 of them were diagnosed with 75 g OGTT, and other 50 were diagnosed with 50 g - 100 g OGTT (11 of them were diagnosed with two step test by other healthcare centers and then followed by our clinic) at the 24 - 28th week of gestational weeks. In present study, we aimed to compare the adverse pregnancy outcomes and postpartum abnormal glucose results of patients who were diagnosed with GDM using one step 75 g OGTT or 50 g-100 g OGTT by doing 75 g OGTT at postpartum sixth week. There were no significant differences among groups about maternal characteristics such as gravidity, parity, height, weight, BMI and age. There were no differences about fetal birth weight, gestational age and birth patterns. There were also no statistically significant differences among groups about macrosomia, preeclampsia and preterm birth which are all adverse pregnancy outcomes of GDM. For the chosen treatment options (only diet or insulin), there were no statistically significant differences among groups. The mean gestational week for HbA1c analysis was 28.5 for the group diagnosed with 75 g OGTT and 30 for the group diagnosed with 50 g - 100 g OGTT.