Sjögren sendromlu hastaların klinik ve laboratuvar verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings of Sjogren syndrome patients, retrospectively
  1. Tez No: 408375
  2. Yazar: MESUT GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ YAZISIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada 10 yıllık dönemde pSS ön tanısıyla tetkik edilen hastaların verilerini retrospektif olarak taradık. pSS tanısı alan hastaların klinik bulguları, tükürük bezi biyopsi ve laboratuvar sonuçları, ek hastalıkları, organ tutulumları, malignite gelişimi, tedavi tercihleri, 10 yıllık takip süresinde mortalite oranları ve mortaliteye katkıda bulunan faktörleri belirlemeyi amaçladık. Amerikan Romatoloji Birliği 2012 kriterlerine göre pSS tanısı konulan 372 tane hasta değerlendirildiğinde yaşlarını ortalama (mean±SD) 55.6±11.9, tanı alma yaşlarını ortalama (mean±SD) 50.3±11.81 olarak saptadık. pSS'nin kadınlarda daha sık olduğu, kadın/erkek oranının 11/1 olduğunu bulduk. Hastalarda en yüksek oranda %58.8 ile ANA pozitifti. Kadınlarda tanı alma yaşının erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha küçük olduğu (Kadınlarda: 49.9±11.7, erkeklerde: 54.6±12.3) belirledik. ANA pozitifliği, anemi görülme oranı ve eklem şikayetleri kadınlarda anlamlı olarak daha fazla olduğunu saptadık. En sık kullanılan tedavi ajanının hidroksiklorokin olduğunu gördük. 10 yıllık takip süresinde malignite gelişim sıklığı %3.8 (n:14) olurken, mortalite oranı %4.9 (n:18)'du. En sık ölüm nedeninin interstisyel akciğer hastalığı olduğunu bulduk. 10 yıllık mortalite eğrilerine göre 10 yıllık sağkalımı kadınlarda %96.6 iken erkeklerde %86.6 olarak saptadık. Akciğer tutulumu olmayanlarda 10 yıllık yaşam beklentisi %98.7 iken, akciğer tutulumu olanlarda 10 yıllık yaşam beklentisi %79.2 idi. Sonuç olarak pSS kadınlarda erkeklere göre daha erken yaşta ve daha sık görülmektedir ANA pozitifliği, anemi görülme oranının ve eklem şikayetlerinin yine kadınlarda daha sıktır. Erkek cinsiyet ve akciğer tutulumu ölüm için bağımsız risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
In this study, we scanned data of patients followed with SS for 10 years, retrospectively. We aimed to determine clinical and laboratory findings, results of pathological examination of salivary gland biopsy specimen, comorbidities, organ involvement status, progress to malignity, treatment modalities, mortality rate during fallow up and factors that effect mortality. We evaluate 372 patient who diagnosed as pSS according to 2012 criteria of American Rheumatology Association. the mean age was (mean±SD) 55.6±11.9 and age at diagnosis was (mean±SD) 50.3±11.81. We found out that SS is more frequent among women and ratio women/men was 11/1. ANA positivity was %58.8 and this was the most frequent positive autoantibody test. women were younger than men at diagnosis time and this result was statistically significant (women:49.9±11.7 and men:54.6±12.3). Ratio of ANA positivity, rate of anemia and joint complains were more frequent among women and this result was also statistically significant. Hydroxychloroquine was the most preferred drug. Rate of progress to malignancy during 10 years follow up period was 3.8% (n:14) and mortality rate was 4.9% (n:18). Interstitial lung disease was the most common cause of mortality. According to 10 year mortality curve, 10 years survival rate was 96.6% among women and 86.6% among men. If lung involvement was exist, 10 year survival rate was 79.2% and 98.7% if lung involvement do not exist. As a result, we found that pSS is more frequent and effect younger age among women. ANA positivity ratio, rate of anemia and joint complains are also more frequent among women. We reveal that male sex and lung involvement are independent risk factor for mortality.