Gebelerde gestasyonel diabetes mellitus taramasında oral glukoz tolerans testi yapılması ile HOMA-IR hesaplanmasının karşılaştırılması
Comparison of oral glucose tolerance test and calculation of HOMA-IR in the screening of gestational diabetes mellitus in pregnant women
- Tez No: 693836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel diabetes mellitus (GDM), ilk defa gebelik durumunda tespit edilen veya gebelikte başlayan karbonhidrat intoleransı olarak tanımlanır. Tarama testi olarak kullanılan Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) uzun ve aşamalı bir test olduğu için uyum sağlamakta sıkıntılar yaşanabilmektedir. Çalışmamızda erişkinlerde açlık insülin ve açlık glukoz değerleri bakılarak insülin direncini gösteren Homeostasis Model Assessment – Insulin Resistance (HOMA-IR) hesaplamasını kullandık. GDM taraması için başvuran 24-28 haftalık gebelerde 75 gr OGTT ile HOMA-IR tetkiklerini karşılaştırdık. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel araştırma; 1 Nisan 2020 ve 30 Haziran 2020 tarihleri arasında Adana Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Poliklinikleri'ne 75 gr OGTT testi için başvuran 24-28. gestasyonel haftalar arasındaki 107 gebe hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra rutin yapılan OGTT' ne ek olarak antropometrik, kan basıncı ve insülin değeri ölçümleri yapıldı. Geçmiş tıbbi öyküsü, egzersiz-beslenme ile ilgili bilgi düzeylerini ve davranışlarını sorgulayan yapılandırılmış bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulandı. Veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizi için iki örneklemli t testi, One way-Anova, Mann-Withney U, Kruskal Wallis, Ki-kare testleri ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Gestational diabetes mellitus (GDM) is defined as carbohydrate intolerance that is detected for the first time during pregnancy or that begins during pregnancy. Since the Oral Glucose Tolerance Test (OGTT), which is used as a screening test, is a long and gradual test, there may be difficulties in adapting. In our study, we used the Homeostasis Model Assessment – Insulin Resistance (HOMA-IR) calculation, which shows insulin resistance by looking at fasting insulin and fasting glucose values in adults. We compared 75 g OGTT and HOMA-IR tests in 24-28 weeks pregnant women who applied for GDM screening. Materials and Methods: This cross-sectional study; It was carried out on 107 pregnant patients between 24-28 weeks of gestation who applied to Adana City Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinics between April 1, 2020 and June 30, 2020 for 75 g OGTT test. After recording the sociodemographic data of the participants, anthropometric, blood pressure and insulin values were measured in addition to the routine OGTT. A structured questionnaire questioning past medical history, exercise-nutrition-related knowledge and behaviors was administered through face-to-face interviews. Data were analyzed using the SPSS 22 program. Two-sample t-test, One way-Anova, Mann-Withney U, Kruskal Wallis, Chi-square tests and Spearman's correlation analysis were used for data analysis. P values