Gaziantep bölgesinde yetiştirilen ivesi ırkı toklularda serum bakır çinko ve magnezyum düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum copper zinc and magnesium levels in yearling awassi grown in the Gaziantep region
  1. Tez No: 408396
  2. Yazar: EYÜP AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Gaziantep bölgesinde beşfarklıilçeden (Şahinbey, Karkamış, Şehitkamil, Yavuzeli ve Islahiye) 11-12 ay yaşta, İvesi ırkısağlıklıhayvanlar belirlenip her bir ilçeden 12 erkek, 12 dişi olmak üzere 24 il genelinde toplam 120 adet tokludan kan örnekleri toplanıp serum bakır, çinko ve magnezyum düzeyleri belirlendi. Merada yayılan hayvanlardan kan örneklerinin alımı 2013 yılında 1-15 Kasım 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Kan serumları analizlerin yapımına kadar -22 °C de muhafaza edilmiştir. Kan serumunda minarel düzeylerinin belirlenmesi için serum örnekleri ön işlem olarak yaş yakılıp, diüle edildikten sonra Mikrodalga Plazma Atomik Emisyon Spektrometresinde okutulmuştur. (Agilent Teknolojies 4100 MP-AES). Yapılan araştırmada elde edilen sonuçlara göre kan serumu bakır düzeyleri, Gaziantep il genelinde ortalama 0,50 ppm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, five different districts in Gaziantep (Sahinbey, Karkamış, Sehitkamil, Yavuzeli and Islahiye) at age 11-12 months, healthy, a total of 24 yearling Awassi lamb (12 male,12 female) serum copper, zinc and magnesium levels were determined at blood samples. Blood samples was taken in between the date of 1-15 November 2013. Blood serum was stored at -22 °C until analysis made. For the determination of mineral levels in blood serum, serum samples was burned for pretreatment after being diluted was studied at Microwave Plasma Atomic Emission Spectrometry (Agilent Teknolojies 4100 MP-AES). According to the results obtained from the research that blood serum copper levels was found to average 0.50 ppm in the province of Gaziantep.