Niğde Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi
Niğde burnout of nurses working in public hospitals to determine the level
  1. Tez No: 408399
  2. Yazar: DİLEK BOZOT KAYASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma, Niğde Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeylerini belirlemek, mesleki ve sosyodemografik değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 15/09/2014 ve 15/11/2014 tarihleri arasında Niğde Devlet Hastanesi'nde çalışan 350 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, 248 kişiye (%70.8) ulaşılmıştır. Veriler; sosyodemografik ve mesleki özellikler soru formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, Shapiro Wilks Testi, Mann-Whitnay U Testi, Kruskal Wallis Test istatistiği , Tukey Test istatistiği kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin yaş ortalaması 33.1 ± 6.5 yıldır. Hemşirelerin %79.4'ü kadın, %46.8'i lisans mezunudur. Hemşirelerin %72.6'sı evli ve %29.4'ünün hiç çocuğu yokken %10.5'i 3 ve üzeri çocuğa sahiptir. Hemşirelerin meslekteki görev süreleri dağılımında en yüksek oranı (%27.8) 0-5 yıl arasında çalışan hemşireler, en düşük oranı (%3.6) 26 ve üzeri yıl çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmamıza katılan hemşirelerin ortalama duygusal tükenmişlik (DT) puanları 18.5±7.4, duyarsızlaşma (D) puanları 6.2±4.1 ve kişisel başarı (KB) puanları 12.1±5 olarak bulunmuştur. Yani duygusal tükenmişlik (DT) düzeylerinin yüksek, duyarsızlaşma (D) düzeylerinin orta ve kişisel başarısızlık düzeylerinin ise yüksek olduğu saptanmıştır. Hemşirelerde yaş ilerledikçe ve meslekteki görev süreleri artıkça tükenmişlik daha az görülmektedir. Kadın hemşirelerin tükenmişlik puanları daha yüksektir. Çalışma saatleri fazla olan ve çalışma koşullarından menmun olmayan hemşireler tükenmişliği daha çok yaşamaktadırlar. Ekonomik ve duygusal açıdan tatmin olmayan hemşirelerin tükenmişlik puanları daha yüksek bulunmuştur. Hemşireler, çalışma koşullarının yetersizliği, çalışma saatlerinin ve iş yükünün fazla olması, ücretlerin yeterli olmayışı gibi nedenlerden dolayı tükenmişlik yaşamaktadırlar. Bu sonuçlar doğrultusunda, çalışma koşullarının düzeltilmesi, ekonomik yetersizliklerin giderilmesi, çalışma saatlerinin ve iş yükünün azaltılması, hizmetiçi eğitimlerin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with the aim of determining the level of exhaustion of the nurses working at Niğde State Hospital in terms of professional and socio-demographic varieties. The universe of researh is composed of 350 nurses who work at Niğde State Hospital between 15/09/2014 and 15/11/2014. The research was aimed to reach the whole universe and 248 people (70.8 %) were interviewed. The data were collected by using questionary form of the socio-demographic and professional characteristics and Maslach Exhaustion Scale. Shapiro Wilks Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test Statistic and Tukey Test Statistics was used at the statistical analysis of the data. The average age of the nurses who participated in the research is 33.1± 6.5 years. 79.4% of the nurses were female and 46.8% had Bachelor's degree. 72.6 % of the nurses were married. 29.4% had no children while 10.5% had 3 or more children. In the range of the service durations of the Nurses ,the highest percentage (27.8%) is made up of those having been working for 0-5 years and the lowest percentage (3.6%) is made up of those having been working for 26 or more years. The average emotional exhaustion scores of the nurses who took part in the research are 18.5±7.4, desensitisation scores are 6.2± 4.1 and personal success scores are 12.1±5.0. In other words, it is found out that their emotonal exhaustion levels are high, desensitisation levels are average and personal failure levels are high. When the nurses get older and their period of service in the professsion increase, exhaustion is seen less often. The exhaustion scores of female nurses are much higher. The nurses who have more working hours and are not satisfied with the working conditions are exposed to exhaustion more often. Besides, the exhaustion scores of the nurses, who are not satisfied economicaly and emotionaly, are determined much higher. The nurses are exposed to exhaustion because of inadequate working conditions, too long working hours and excessive work-load, low wages etc. According to these results, it can be recommended to improve working conditions, to fill the economic inadequacy, to decrease working hours and to lighten the workload and to participate in in-service-training