Meme kanseri metabolik sendrom ilişkisi
Breast cancer and metabolic syndrome relationship
- Tez No: 408398
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı meme kanseri hastalarında metabolik sendrom sıklığını belirlemek ve metabolik sendromun meme kanseri alt tipleri ve prognozu arasındaki ilişkisini göstermektir. Hastalar ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji polikliniğine başvuran yeni tanı konmuş, evre I-III meme kanserli 67 kadın hasta alındı. Başvuru anında hastaların kan basınçları ve bel çevresi ölçüldü. Hastalardan alınan açlık venöz kan örneği uygun koşullarda saklandı. Bu örnekten kan glukozu, trigliserid, HDL, insülin, adiponektin ve leptin düzeyleri çalışıldı. Metabolik sendrom (MS) kriterleri için Uluslararası Diyabet Vakfı'nın 2005 yılında yayınladığı kriterler baz alındı. Hastalar 12 ay süresince takip edildikten sonra nüks açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 52,9±11,4 yıl idi. Hastaların 28'i (%40) premenopozal, 39'u (%60) postmenopozaldi. 12 hastada (%18) diyabetes mellitus, 18 hastada (%27) hipertansiyon tanıları mevcuttu. Yalnızca 2 hastada (%3) hormon replasman tedavisi kullanım öyküsü mevcuttu. 1 hasta (%1) in situ meme kanseri, 10 hasta (%15) evre I, 45 hasta (%67) evre II, 10 hasta (%15) evre III meme kanseri idi. Hastaların 60'ı (%90) invaziv duktal karsinom, 2'si (%3) invaziv lobüler karsinom, 2'si (%3) papiller karsinom, 1'i (%1) müsinöz karsinom ve 1 hasta da (%1) medüller karsinom alt tipine sahipti. Metabolik sendrom sıklığı ile histolojik tümör alt tipleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Hastaların ortalama beden kitle indeksi 31,4±4,6 olarak saptandı. Hastaların ortalama bel çevresi 99,8±13,3 cm olarak ölçüldü. IDF kriterlerine göre 31 hastada (%46) MS saptandı. Postmenopozal hasta grubunda MS sıklığı %56, premenopozal hasta grubunda %32 bulunurken aradaki fark anlamlı şekilde postmenopozal hastalarda daha yüksek bulundu. 20-39 yaş grubundaki hastaların %14'ünde, 40-59 yaş grubundaki hastaların %35'inde ve 60 yaşın üzerindeki hastaların %88'inde MS saptandı. Artan yaş ile birlikte MS sıklığında anlamlı artış görüldü. MS olan hastalarda ortalama leptin değeri 16,6±9,4 ng/ml, MS olmayan hastalarda 13,4±9,3 ng/ml olarak ölçüldü. Aralarındaki fark anlamlı bulundu (p=0,048). MS olan hasta grubunda ortalama adiponektin değeri 0,28±0,05 ng/ml, MS olmayan grupta ise adiponektin değeri 0,27±0,03 ng/ml olarak ölçüldü. Aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,489). Hastaların 12 aylık takibi sonucunda 2 hastada nüks tespit edildi. MS ile östrojen, progesteron ve HER2/neu reseptör durumu, tümor boyutu, lenf nodu, evre, grade, hormon replasman tedavisi ve nüks arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kadınlarda ikinci en sık kanserle ilişkili mortalite sebebidir. Meme kanserine yatkınlığı artıran yaşamsal faktörlerin ortaya çıkarılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışma böyle bir sonucu ortaya çıkarabilecek güce sahip olmasa da daha önceki çalışmaları destekler şekilde özellikle postmenopozal hastalarda MS meme kanserine yatkınlığı artırıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to identify incidence of metabolic syndrome in patients with breast cancer. We also aimed to show the relation between prognosis and subtypes of breast cancer in metabolic syndrome. Patients and methods: In this study we included 67 female patients with new-diagnosed stage I-III breast cancer who applied to oncology outpatient clinic in Erciyes University Faculty of Medicine. We measured blood pressures and waist circumferences during the first visit. Fasting venous blood samples were taken from patients stored in appropriate conditions. We measured levels of blood glucose, triglyseride, HDL, insulin, adinopectin and leptin from these samples. Guide published by International Diabetes Federation in 2005 was used for metabolic syndrome (MS) criteria. Patients were reevaluated for relapse after 12 months of follow-up. Results: Average age of patients was 52,9±11,4 years. 28 (%40) patients were in premenopausal period while 39 patients (%60) were in postmenopausal period. 12 patients (%18) had diabetes mellitus diagnosis and 18 patients (%27) had hypertension diagnosis. Only 2 patients (%3) had history of hormone replacement therapy. Stages of breast cancer were in situ breast cancer in 1 patient (%1.4), stage I in 10 patients (%15), stage II in 45 patients (%67) and stage III breast cancer in 10 patients (%15). Subtypes were invasive ductal carcinoma in 60 patients (%90), invasive lobular carcinoma in 2 patients (%3), papillary carcinoma in 2 patients (%3), mucinous carcinoma in 1 patient (%1) and medullar carcinoma in 1 patient (%1). We didn't identify a significant difference between metabolic syndrome and histological tumor subtypes. Mean body-mass index of patients was identified as 31,4±4,6. Mean waist circumference of patients was identified as 99,8±13,3 cm. MS was identified in 31 patients (%46.3) according to IDF criteria. MS was significantly more frequent in postmenopausal patient group (%56.4) comparing to premenopausal patient group (%32.1). MS was diagnosed in %14.3 of patients in 20-39 age group, %34.9 of patients in 40-59 age group and %88.2 of patients who are 60 years or older. MS incidence was increasing as age increases. Mean leptin value was measured as 16,6±9,4 ng/ml in MS group and 13,4±9,3 ng/ml in non-MS group. The difference was statistically significant (p=0.048). Mean adiponectin value was measured as 0,28±0,05 ng/ml in MS group, while it was measured as 0,27±0,03 ng/ml in non-MS group. The difference between these two groups wasn't statistically significant. After 12 months of follow-up we identified 2 recurrences. We identified no statistical significance between MS and estrogen, progesterone and HER2/neu receptor status, tumor size, lymph node, stage, grade, hormone replacement therapy and recurrence. . Conclusion: Breast cancer is the most common cancer in women all around the world and is the second most common cause of cancer related mortality in women. There is need to reveal vital factors predisposing to breast cancer. Even though this study doesn't have the power to uncloak such results, it suggests that MS might cause predisposition to breast cancer especially in postmenopausal patients.