Gumboro Hastalığı'nın (Infectious Bursal Disease-IBD) histopatolojik immunofloresanla teşhisi
Diagnosis of Gumboro Disease (Infectious Bursal Disease-IBD) histopathologically and by immunofluorescence
  1. Tez No: 40845
  2. Yazar: FATMA NURDAN ADEMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN YEŞİLDERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü, Tavuk Hastalıkları Teşhis Laboratuvarına teşhis amacıyla getirilen, IBD şüpheli 60 olaya ait b.Fabricius'lar histopatolojik olarak incelenmiş ve belirgin lezyonlar saptanmıştır. Bursal f olliküllerdeki lenfositlerde nekrozun oluştuğu, bazı folliküllerin medullar bölgelerinde piknotik çekirdek kalıntılarını içeren nekrotik kitlelerin mevcut olduğu ve akut infeksiyona bağlı yangısal reaksiyonlar saptanmış, atrofik tablo tesbit edilememiştir. Histopatolojik olarak IBD tanısı konulan olaylarda, İndirekt Floresan Antikor Tekniği kullanılarak, b.Fabricius'lardan hazırlanan dondurulmuş kesitlerde spesifik floresanla açığa çıkan IBD viral antijeni olayların % 86.7 sinde tesbit edilmesine rağmen, modifiye Bouin's solüsyonu ile tesbit edilen parafin kesitlerde tüm olaylarda saptanmıştır. Fikse edilmiş parafin kesitlerin, immunof loresanla IBD viral antijenin saptanmasında uygun olduğu ve IBD nin histopatolojik teşhisi ile iyi bir korelasyon sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY In this study, b.Fabriciu which were taken from suspected IBD belong to 60 cases, which brought to Veterinary Control and Research Institute, Pendik, for diagnosis, were examined histopathologically and remarkable lesions were determined. Necrosis of bursal lympohoid follicles and necrotic foci which contain remnants of pyknotic lymphocyte nuclei in medulla of some follicles, and inflammatory reactions due to acute infection were observed, but atrophy was not present. In the cases which was diagnosed histopathologically as IBD, using Indirect Fluorescence Techniques, although viral antigen which was revealed with specific fluorescence was determined in 86.7% of cases in frozen sections of b.Fabricius, it was determined in all cases in modified Bouin's solution-fixed paraffin-embedded sections. We observed that fixed paraffin-embedded tissue sections was applicable in detection IBD antigen using immunofluorescence and gave a good correlation with histopathological diagnosis of IBD. 68